македонски » тамилски   На пат


37 [триесет и седум]

На пат

-

37 [முப்பத்தி ஏழு]
37 [Muppatti ēḻu]

வழியில்
vaḻiyil

37 [триесет и седум]

На пат

-

37 [முப்பத்தி ஏழு]
37 [Muppatti ēḻu]

வழியில்
vaḻiyil

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиதமிழ்
Тој патува со мотор. அவ-- ம------- ச--------- ச---------.
a--- m----- c-------- c-------.
Тој патува со велосипед. அவ-- ச---------. ச---------.
A--- c--------. C-------.
Тој пешачи. அவ-- ந-----. ச---------.
A--- n------. C-------.
   
Тој патува со брод. அவ-- க-------. ச---------.
A--- k-------. C-------.
Тој патува со чамец. அவ-- ப-----. ச---------.
A--- p------. C-------.
Тој плива. அவ-- ந-----------.
A--- n---------.
   
Дали овде е опасно? இத- ஆ------ இ---?
I-- ā------- i----?
Дали е опасно, сам / сама да стопирам? இங--- த---- ச------ ஆ-----?
I--- t----- c------ ā-----?
Дали е опасно, навечер да се оди на прошетка? இங--- இ----- த---- ந----- ச------ ஆ-----?
I--- i----- t----- n------ c------ ā-----?
   
Ние го погрешивме патот. நா----- த-------------------.
N----- t----------------.
Ние сме на погрешен пат. நா----- த---- ப------- வ--------------.
N----- t------- p------- v------------.
Ние мораме да се вратиме. நா----- த------ வ-------.
N----- t------ v-----.
   
Каде може овде да се паркира? இங--- வ------ எ---- ந----------?
I--- v------- e--- n----------?
Има ли овде паркиралиште? இங--- வ------ ந------------ ஏ---- இ---------?
I--- v------- n----------- ē--- i---------?
Колку долго може овде да се паркира? இங--- வ------ எ----- ந---- ந----------?
I--- v------- e------ n---- n---------?
   
Возите ли скии? நீ----- ப------------ ச----------?
N----- p------------ c---------?
Се возите ли нагоре со лифтот за скијање? நீ----- ஸ--- ல------- உ-------- ச----------?
N----- s-- l------- u------ c---------?
Може ли овде да се изнајмат скии? இங--- ப------------ ப--- வ-------- எ----- ம-------?
I--- p------------ p------ v--------- e----- m-------?