македонски » тамилски   Кај лекар


57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

+ 57 [ஐம்பத்தி ஏழு]57 [Aimpatti ēḻu]

+ டாக்டர் இடத்தில்ṭākṭar iṭattil

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиதமிழ்
Јас имам еден термин кај лекар. நா-- இ---- ம----------- ச------- வ-------.
n-- i--- m------------ c------- v-----.
+
Терминот е во десет часот. பத--- ம------ எ----- ம-------- இ---------.
P---- m------ e----- m-------- i---------.
+
Како е вашето име? உங---- ப---- எ---?
U---- p---- e---?
+
   
Седнете во чекалната Ве молам. தய------ க------- அ------ உ---------.
T-------- k----- a------ u--------.
+
Лекарот ќе дојде веднаш. டா----- வ---- க---------------.
Ṭ----- v---- k------------.
+
Каде сте осигурани? உங------- க------- ந------- எ--?
U---------- k------ n-------- e--?
+
   
Што можам да сторам за вас? நா-- உ--------- எ--- ச------?
N-- u-------- e--- c------?
+
Имате ли болки? உங-------- ஏ---- வ-- இ---------?
U-------- ē--- v--- i---------?
+
Каде ве боли? உங-------- எ---- வ-- இ---------?
U-------- e--- v--- i---------?
+
   
Секогаш имам болки во грбот. என---- எ---------- ம-------- இ---------.
E----- e-------- m--------- i---------.
+
Често имам главоболки. என---- அ------- த----- இ---------.
E----- a------- t-------- i---------.
+
Понекогаш имам болки во стомакот. என---- எ----------- வ--------- இ---------.
E----- e----------- v---------- i---------.
+
   
Соблечете се од појасот нагоре, Ве молам. உங---- ம---------- எ------ வ--------.
U---- m----------- e----- v-------.
+
Легнете на лежалката, Ве молам. பர----------- ம--- ம--- ப-------
P---------- m---- m-- p------ḷ
+
Крвниот притисок е во ред. உங---- இ---- அ------- ச----- இ---------.
u---- i----- a------ c------- i---------.
+
   
Ќе ви дадам една инекција. நா-- உ--------- ஊ--------- ப---------.
N-- u-------- ū--------- p--------.
+
Ќе ви дадам таблети. நா-- உ--------- ச-- ம---------- த--------.
N-- u-------- c--- m---------- t--------.
+
Ќе ви дадам еден рецепт за во аптека. நா-- உ-------- ம------ க------ ஒ-- ம------ ச----- த--------.
N-- u-------- m------ k------- o-- m------ c---- t--------.
+