македонски » телугу   Работа / Занает


55 [педесет и пет]

Работа / Занает

-

55 [యాభై ఐదు]
55 [Yābhai aidu]

పని
Pani

55 [педесет и пет]

Работа / Занает

-

55 [యాభై ఐదు]
55 [Yābhai aidu]

పని
Pani

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиతెలుగు
Што сте по занает? మీ-- ఏ-- చ----------?
M--- ē-- c---------?
Мојот сопруг е лекар по занает. నా భ--- డ------
N- b----- ḍ----r
Јас полудневно работам како медицинска сестра. నే-- ప---------- న------ ప--------------
N--- p-------- n------ p------------u
   
Набргу ќе одиме во пензија. తొ------- మ--- మ- ప----- అ---------------
T---------- m--- m- p------- a-------------u
Но даноците се високи. కా-- ప------ చ--- ఎ------- ఉ------
K--- p------ c--- e------- u----i
И здравственото осигурување е високо. మర--- ఆ----- భ--- ఖ---- ఎ-----
M----- ā----- b---- k------ e----a
   
Што сакаш да бидеш? మీ-- ఏ-- అ------------------?
M--- ē-- a------------------?
Јас би сакал / сакала да бидам инженер. నే-- ఇ------ అ------------------
N--- i-------- a-----------------u
Јас сакам да студирам на универзитетот. నే-- క----- క- వ-------------------
N--- k----- k- v-----------------u
   
Јас сум практикант. నే-- శ----- ప--------- వ-----------
N--- ś------ p--------- v----------i
Јас не заработувам многу. నా-- స----- ఎ----- ర---
N--- s-------- e----- r--u
Јас сум на пракса во странство. నే-- వ------- శ----- ప--------- వ-----------
N--- v-------- ś------ p--------- v----------i
   
Ова е мојот шеф. ఆయ- మ- య-----
Ā---- m- y------i
Јас имам љубезни колеги. నా-- మ--- స---------- ఉ------
N--- m----- s---------- u----u
Напладне секогаш одиме во кантината. మే-- అ---- త--- మ-------- క--- క- వ-------
M--- a------ t----- m--------- k--- k- v-----u
   
Јас барам едно работно место. నే-- ఒ- ఉ------ వ-------------
N--- o-- u------ v-----------u
Јас сум веќе една година невработен / невработена. ఇప------ న--- ఒ- స------- న---- న----------- ఉ------
I------- n--- o-- s---------- n---- n---------- u----u
Во оваа земја има премногу невработени. ఈ ద--- ల- ఎ--- మ--- న----------- ఉ------
Ī d---- l- e--- m---- n---------- u----u