македонски » телугу   Во пошта


59 [педесет и девет]

Во пошта

-

59 [యాభై తొమ్మిది]
59 [Yābhai tom'midi]

తపాలా కార్యాలయం
Tapālā kāryālayaṁ

59 [педесет и девет]

Во пошта

-

59 [యాభై తొమ్మిది]
59 [Yābhai tom'midi]

తపాలా కార్యాలయం
Tapālā kāryālayaṁ

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиతెలుగు
Каде е најблиската пошта? దగ----- త---- క-------- ఎ---- ఉ---?
D-------- t----- k--------- e----- u---?
Далеку ли е до најблиската пошта? తప--- క-------- ఇ---- న---- ద----?
T----- k--------- i----- n----- d-----?
Каде е најблиското поштенско сандаче? దగ----- ప----- డ---- ఎ---- ఉ---?
D-------- p--- ḍ---- e----- u---?
   
Ми требаат неколку поштенски марки. నా-- క----- స-------- క-----
N--- k---- s------- k----i
За една картичка и едно писмо. ఒక ప----- క----- మ---- ఉ----- క----
O-- p--- k--- m----- u------ k----u
Колку чини поштарината за Америка? అమ------- ప------- ధ- ఎ--?
A-------- p----- d---- e---?
   
Колку е тежок пакетот? ప్------ ఎ-- బ---- ఉ---?
P----- e--- b----- u---?
Можам ли да го испратам со авионска пошта? నే-- ద----- య--- మ----- ద----- ప-------?
N--- d---- y-- m---- d---- p---------?
Колку долго трае, додека да пристигне? అక------ చ------------ ఎ-- స--- ప--------?
A------- c------------- e--- s------ p---------?
   
Каде можам да телефонирам? నే-- ఎ---- న---- ఫ--- న- చ----------?
N--- e----- n----- p--- n- c----------?
Каде е следната телефонска говорница? దగ----- ట------- బ--- ఎ---- ఉ---?
D-------- ṭ------- b-- e----- u---?
Имате ли телефонски картички? మీ వ--- క------ క----- ల- ఉ------?
M- v---- k----- k--- l- u-----?
   
Имате ли телефонски именик? మీ వ--- ట------- డ-------- ఉ---?
M- v---- ṭ------- ḍ--------- u---?
Го знаете ли повикувачкиот број за Австрија? మీ-- ఆ-------- క- య----- క--- ఎ--- త-----?
M--- ā------ k- y----- k-- e--- t-----?
Само момент, да проверам. ఒక-- న------ న--- చ-------
O--- n------- n--- c-----u
   
Линијата е секогаш зафатена. లై-- ఎ------ బ------- ఉ------
L--- e----- b------- u-----i
Кој број го биравте? మీ-- ఏ న---- క- డ--- చ-----?
M--- ē n----- k- ḍ--- c-----?
Најпрво морате да изберете нула. మీ-- మ--- స----- న- డ--- చ------
M--- m----- s---- n- ḍ--- c-----!