македонски » телугу   Присвојни заменки 1


66 [шеесет и шест]

Присвојни заменки 1

-

66 [అరవై ఆరు]
66 [Aravai āru]

సంబధబోధక సర్వనామములు 1
Sambadhabōdhaka sarvanāmamulu 1

66 [шеесет и шест]

Присвојни заменки 1

-

66 [అరవై ఆరు]
66 [Aravai āru]

సంబధబోధక సర్వనామములు 1
Sambadhabōdhaka sarvanāmamulu 1

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиతెలుగు
јас – мој నే----------
N----------ā
Неможам да го најдам мојот / својот клуч. నా-- న- త----- క---------
N--- n- t----- k------------u
Неможам да го најдам мојот / својот возен билет. నా-- న- ట----- క---------
N--- n- ṭ---- k------------u
   
ти – твој ను---- మ-------- మ---
N---- m-------- m--i
Го најде ли твојот / својот клуч? మీ త----- మ--- క--------?
M- t----- m--- k----------?
Го најде ли твојот / својот возен билет? మీ ట----- మ--- క-------?
M- ṭ---- m--- k----------?
   
тој – негов అత---------
A-----------i
Знаеш ли каде е неговиот клуч? అత-- త--- ఎ---- ఉ--- మ--- త-----?
A---- t---- e----- u--- m--- t-----?
Знаеш ли каде е неговиот возен билет? అత-- ట----- ఎ---- ఉ--- మ--- త-----?
A---- ṭ---- e----- u--- m--- t-----?
   
таа – нејзин ఆమ-------
Ā-------i
Нејзините пари ги нема. ఆమ- డ---- ప------
Ā-- ḍ---- p-----i
А и нејзината кредитна картичка ја нема. మర--- ఆ-- క------- క----- క--- ప------
M----- ā-- k----- k--- k--- p-----i
   
ние – наш మన-----
M---------a
Нашиот дедо е болен. మన త-------- ఒ----- బ-----
M--- t--------- o---- b----u
Нашата баба е здрава. మన బ---- / న------- / అ------ క------- ఉ---
M--- b-----/ n---------/ a-------- k------- u--i
   
вие – ваш ను---- మ-------- మ---
N---- m-------- m--i
Деца, каде е вашиот татко? పి------ మ- న-------- ఎ---- ఉ------?
P------- m- n-------- e----- u-----?
Деца, каде е вашата мајка? పి------ మ- అ--- ఎ---- ఉ---?
P------- m- a---- e----- u---?