македонски » телугу   Генитив


99 [деведесет и девет]

Генитив

-

+ 99 [తొంభై తొమ్మిది]99 [Tombhai tom'midi]

+ షష్టీవిభక్తిṢaṣṭīvibhakti

99 [деведесет и девет]

Генитив

-

99 [తొంభై తొమ్మిది]
99 [Tombhai tom'midi]

షష్టీవిభక్తి
Ṣaṣṭīvibhakti

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиతెలుగు
мачката на мојата пријателка నా స----------- ప-----.
N- s---------- p----.
+
кучето на мојот пријател నా స--------- క----.
N- s-------- k----.
+
играчките на моите деца నా ప----- బ------.
N- p------ b-------.
+
   
Ова е мантилот на мојот колега. ఇద- న- స-------- య---- క---.
I-- n- s-------- y---- k---.
+
Ова е автомобилот на мојата колешка. ఇద- న- స-------- య---- క---.
I-- n- s-------- y---- k---.
+
Ова е работата на моите колеги. ఇద- న- స-------- య---- ప--.
I-- n- s-------- y---- p---.
+
   
Копчето од кошулата е откинато. చొ---- న---- గ---- ఊ---------.
C---- n---- g---- ū---------.
+
Го нема клучот од гаражата. గా---- త------- ప------.
G----- t--------- p------.
+
Компјутерот на шефот е расипан. యజ---- య---- క-------- ప------- ల---.
Y------- y---- k-------- p---------- l---.
+
   
Кои се родителите на девојчето? ఈ అ------ త------------ ఎ---?
Ī a------ t------------ e----?
+
Како да дојдам до куќата на вашите родители? నే-- ఆ-- త----------- ఇ----- ఎ-- వ-------?
N--- ā-- t------------ i----- e-- v------?
+
Куќата стои на крајот од улицата. ఆ ఇ----- ఈ ర----- చ--- ఉ-----. / ఆ ఇ---- ఈ ద--- చ--- ఉ-----.
Ā i---- ī r---- c----- u-----. / Ā i--- ī d--- c----- u-----.
+
   
Како се вика главниот град на Швајцарија? స్------------ ర------ న--- ప--- ఏ----?
S---------- r-------- n------ p--- ē----?
+
Кој е насловот на книгата? పు----- శ------ ప--- ఏ----?
P------- ś------ p--- ē----?
+
Како се викаат децата на комшиите? పొ------- వ---- ప----- ప----- ఏ---- / ప--------- ప----- ప----- ఏ---?
P-------- v---- p------ p---- ē----/ p-------- p------ p---- ē---?
+
   
Кога се училишните распусти на децата? పి---- స------ ఎ------?
P------ s------- e-----?
+
Кога се термините за прегледи кај лекарот? డా----- య---- స--------- స--- ఎ------------?
Ḍ----- y---- s---------- s------ e----------?
+
Кое е работното време на музејот? మ్------ ఎ---- గ----- త---------?
M------- e--- g-------- t--------?
+