македонски » украински   Во пошта


59 [педесет и девет]

Во пошта

-

59 [п’ятдесят дев’ять]
59 [pʺyatdesyat devʺyatʹ]

На пошті
Na poshti

59 [педесет и девет]

Во пошта

-

59 [п’ятдесят дев’ять]
59 [pʺyatdesyat devʺyatʹ]

На пошті
Na poshti

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиукраїнська
Каде е најблиската пошта? Де н-------- п----?
D- n----------- p-----?
Далеку ли е до најблиската пошта? Чи д----- д- н--------- п----?
C-- d----- d- n------------- p-----?
Каде е најблиското поштенско сандаче? Де н-------- п------ с-------?
D- n----------- p------- s-------?
   
Ми требаат неколку поштенски марки. Ме-- п------- к----- п------- м----.
M--- p------- k----- p--------- m----.
За една картичка и едно писмо. Дл- л------- і л----.
D--- l------- i l----.
Колку чини поштарината за Америка? Ск----- к----- п------- з--- в А------?
S------ k------- p--------- z--- v A------?
   
Колку е тежок пакетот? Ск----- в----- п------?
S------ v------ p------?
Можам ли да го испратам со авионска пошта? Чи м--- я п------ ц- а---------?
C-- m---- y- p------ t-- a-----------?
Колку долго трае, додека да пристигне? Як д---- в-- і----?
Y-- d---- v-- i----?
   
Каде можам да телефонирам? Зв---- я м--- з-------------?
Z----- y- m---- z-------------?
Каде е следната телефонска говорница? Де н--------- т--------- а------?
D- n------------- t---------- a------?
Имате ли телефонски картички? Ви м---- т-------- к-----?
V- m----- t-------- k-----?
   
Имате ли телефонски именик? Ви м---- т--------- д-------?
V- m----- t---------- d-------?
Го знаете ли повикувачкиот број за Австрија? Ви з----- к-- А------?
V- z------ k-- A-------?
Само момент, да проверам. Хв------- я п--------.
K--------- y- p----------.
   
Линијата е секогаш зафатена. Лі--- з----- з------.
L----- z------ z--------.
Кој број го биравте? Як-- н---- в- н------?
Y----- n---- v- n------?
Најпрво морате да изберете нула. Ви п------ н------ с------- н----
V- p------ n------ s-------- n---!