македонски » урду   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

‫12 [بارہ]‬
baara

‫مشروب‬
mashroob

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

‫12 [بارہ]‬
baara

‫مشروب‬
mashroob

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиاردو
Јас пијам чај. ‫م-- چ--- پ--- ہ----
m--- c---- p---- h--n
Јас пијам кафе. ‫م-- ک--- پ--- ہ----
m--- k---- p---- h--n
Јас пијам минерална вода. ‫م-- پ--- / م--- و--- پ--- ہ----
m--- p--- p---- h--n
   
Пиеш ли чај со лимон? ‫ک-- ت- چ--- ل---- / ل--- ک- س--- پ--- ہ---
k-- t-- c---- l--- k- s--- p----- h-?
Пиеш ли кафе со шеќер? ‫ک-- ت- ک--- ش-- / چ--- ک- س--- پ--- ہ---
k-- t-- k---- s----- k- s--- p----- h-?
Пиеш ли вода со мраз? ‫ک-- ت- پ--- ب-- ک- س--- پ--- ہ---
k-- t-- p--- b--- k- s--- p----- h-?
   
Овде има забава. ‫ی--- پ---- ہ- ر-- ہ---
y---- p---- h- r--- h-- -
Луѓето пијат шампањско. ‫ل-- ز--- / ش----- / ش--- پ- ر-- ہ----
l-- p- r---- h---
Луѓето пијат вино и пиво. ‫ل-- و--- ا-- ب--- پ- ر-- ہ----
l-- w--- a-- b--- p- r---- h---
   
Пиеш ли алкохол? ‫ک-- ت- ش--- پ--- ہ---
k-- t-- s------ p----- h-?
Пиеш ли виски? ‫ک-- ت- و--- پ--- ہ---
k-- t-- v---- p----- h-?
Пиеш ли кола со рум? ‫ک-- ت- ک--- ر- ک- س--- پ--- ہ---
k-- t-- c--- r-- k- s--- p----- h-?
   
Јас не сакам шампањско. ‫م--- ز--- / ش----- / ش--- پ--- ن--- ہ---
m---- p----- n--- h-- -
Јас не сакам вино. ‫م--- و--- پ--- ن--- ہ---
m---- w--- p----- n--- h-- -
Јас не сакам пиво. ‫م--- ب--- پ--- ن--- ہ---
m---- b--- p----- n--- h-- -
   
Бебето сака млеко. ‫ب-- ک- د--- پ--- ہ---
b----- k- d---- p----- h-- -
Детето сака какао и сок од јаболко. ‫ب-- ک- ک--- ا-- س-- ک- ج-- پ--- ہ---
b----- k- c--- a-- s--- k- r-- p----- h-- -
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. ‫ع--- ک- ا---- ج-- ا-- گ--- ف--- ج-- پ--- ہ---
a---- k- o----- j---- a-- g---- f---- j---- p----- h-- -