македонски » урду   Чистење на куќата


18 [осумнаесет]

Чистење на куќата

-

‫18 [اٹھارہ]‬
athaara

‫گھر صاف کرنا‬
ghar saaf karna

18 [осумнаесет]

Чистење на куќата

-

‫18 [اٹھارہ]‬
athaara

‫گھر صاف کرنا‬
ghar saaf karna

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиاردو
Денес е сабота. ‫آ- ہ--- ہ--
a-- h---- h-i
Денес ние имаме време. ‫آ- ہ---- پ-- و-- ہ--
a-- h------ p--- w--- h-i
Денес ние ќе го чистиме станот. ‫آ- ہ- ف--- ک- ص--- ک--- گ--
a-- h-- f--- k- s--- k---- ge
   
Јас ја чистам бањата. ‫م-- ب------ ص-- ک--- گ--
m--- s--- k----- ga
Мажот ми ја мие колата. ‫م--- ش--- گ--- د---- گ--
m--- s----- g---- ga
Децата ги чистат велосипедите. ‫ب-- س------- ک- ص-- ک--- گ--
b----- c----- k- s--- k---- ge
   
Баба ги полева цвеќињата. ‫د--- پ----- ک- پ--- د- ر-- ہ--
d--- p------ k- p--- d--- r--- h-i
Децата ја раскреваат детската соба. ‫ب-- ا--- ک--- ک- ص-- ک- ر-- ہ---
b----- a--- k----- k- s--- k-- r---- h--n
Мажот ми ја раскрева неговата работна маса. ‫م--- ش--- ک-- ک--- ک- م-- ک- ص-- ک- ر-- ہ--
m--- k--- k---- k- m--- k- s--- k-- r--- h-i
   
Јас ги ставам алиштата во машината за перење алишта. ‫م-- و---- م--- م-- م--- ک--- ڈ-- ر-- ہ---
m--- v----- m------ m--- m---- k----- d--- r--- h-n
Јас ги закачувам алиштата. ‫م-- ک--- ل--- ر-- ہ---
m--- k----- l---- r--- h-n
Јас ги пеглам алиштата. ‫م-- ک--- ا---- ک- ر-- ہ---
m--- k----- i---- k-- r--- h-n
   
Прозорците се извалкани. ‫ک------ گ--- ہ---
k-------- g---- h- r--- h--n
Подот е извалкан. ‫ف-- گ--- ہ--
f---- g----- h-i
Садовите се извалкани. ‫ب--- گ--- ہ---
b----- g----- h--n
   
Кој ги чисти прозорците? ‫ک---- ک-- ص-- ک-- گ---
k----- k-- s--- k--- g-?
Кој всмукува прашина? ‫گ-- ک-- ص-- ک-- گ---
g--- k-- s--- k--- g-?
Кој ги мие садовите? ‫ب--- ک-- د---- گ---
b----- k-- d----- g-?