македонски » урду   Во градот


25 [дваесет и пет]

Во градот

-

‫25 [پچیس]‬
pachees

‫شہر میں‬
shehar mein

25 [дваесет и пет]

Во градот

-

‫25 [پچیس]‬
pachees

‫شہر میں‬
shehar mein

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиاردو
Би сакал / сакала кон железничката станица. ‫م-- ا----- ج--- چ---- ہ---
m---- s------ j--- h-i
Би сакал / сакала кон аеродромот. ‫م-- ہ---- ا-- ج--- چ---- ہ---
m---- a------ j--- h-i
Би сакал / сакала во центарот на градот. ‫م-- ش-- ک- و-- م-- ج--- چ---- ہ---
m---- s----- m--- j--- h-i
   
Како да стигнам до железничката станица? ‫م-- ا----- ک--- پ----- گ---
m--- s------ k----- p-------- g-?
Како да стигнам до аеродромот? ‫م-- ہ---- ا-- ک--- پ----- گ---
m--- a------ k----- p-------- g-?
Како да стигнам до центарот на градот? ‫م-- ش-- ک- و-- م-- ک--- پ----- گ---
m--- s----- m--- k----- p-------- g-?
   
Ми треба такси. ‫م--- ا-- ٹ---- چ-----
m---- t--- c-----e
Ми треба карта на градот. ‫م--- ش-- ک- ا-- ن--- چ-----
m---- s----- k- n----- c-----e
Ми треба хотел. ‫م--- ا-- ہ--- چ-----
m---- h---- c-----e
   
Би сакал / сакала да изнајмам еден автомобил. ‫م-- ا-- گ--- ک---- پ- ل--- چ---- ہ---
m--- a-- g---- k----- p-- l--- c----- h-n
Еве ја мојата кредитна картичка. ‫ی- م--- ک---- ک--- ہ--
y-- m--- c--- c--- h-i
Еве ја мојата возачка дозвола. ‫ی- م--- ڈ------- ل----- ہ--
y-- m--- l------ h-i
   
Што има да се види во градот? ‫ش-- م-- د----- ک- ل-- ک-- ہ---
s----- m--- d------ k- l--- k-- h--?
Појдете во стариот дел на градот. ‫آ- پ---- ش-- م-- ج-----
a-- p------ s----- m--n
Направете една градска обиколка. ‫ش-- م-- گ------
s----- m--- g-----n
   
Појдете на пристаништето. ‫ب------ پ- ج-----
b--------- p-r
Направете една пристанишна обиколка. ‫ب------ ک- س-- ک----
b--------- k- s--- k---n
Кои други знаменитости ги има освен тоа? ‫ا- ک- ع---- د----- ک- ک-- ک-- چ---- ہ----
i- k- i---- k-- d------ k- k-- c----- h---?