македонски » урду   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

‫35 [پینتیس]‬
paintees

‫ہوائی اڈہ پر (ایئرپورٹ پر)‬
hawai adda par ( airport par )

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

‫35 [پینتیس]‬
paintees

‫ہوائی اڈہ پر (ایئرپورٹ پر)‬
hawai adda par ( airport par )

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиاردو
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. ‫م-- ا----- ک- ف---- ب- ک--- چ---- ہ---
m--- a------ k- f----- b-- k---- c----- h-n
Дали е тоа е директен лет? ‫ک-- ی- ڈ------ ف---- ہ---
k-- y-- d----- f----- h--?
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. ‫م------ ک- ک- ک---- پ- ج-- د--- س---- ن- پ--- و---- ک--
m-------- k-- k- k----- p-- j---- d--- c------- n-- p----- w---- ki
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. ‫م-- ا--- ف---- ک- ت---- ک--- چ---- ہ---
m--- a--- f----- k- t------ k---- c----- h-n
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. ‫م-- ا--- ف---- ک- ت---- ک---- چ---- ہ---
m--- a--- f----- k- t------- k----- c----- h-n
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. ‫م-- ا--- ف---- ک- ت---- ک---- چ---- ہ---
m--- a--- f----- k- t------ k----- c----- h-n
   
Кога оди следната машина за Рим? ‫ا--- ج--- ر-- ک- ج--- گ---
a--- j----- r--- k-- j--- g-?
Дали има уште две слободни места? ‫ک-- د- س---- خ--- ہ----
k-- d-- s---- m-- s---- h---?
Не, имаме само уште едно слободно место. ‫ن--- ، ہ---- پ-- ص-- ا-- س-- خ--- ہ--
n---- h------ p--- s--- a-- s-- b--- h-i
   
Кога слетуваме? ‫ہ- ک- ا---- گ---
h-- k-- u----- g-?
Кога ќе сме таму? ‫ہ- و--- ک- پ----- گ---
h-- w---- k-- p-------- g-?
Кога има автобус до центарот на градот? ‫ش-- ج--- و--- ب- ک- ر---- ہ- گ---
s----- j--- w--- b-- k-- r----- h- g-?
   
Ова е вашиот куфер? ‫ک-- ی- آ- ک- س-- ک-- ہ---
k-- y-- a-- k- s--- c--- h--?
Ова е вашата ташна? ‫ک-- ی- آ- ک- ب-- ہ---
k-- y-- a-- k- b-- h--?
Ова е вашиот багаж? ‫ک-- ی- آ- ک- س---- ہ---
k-- y-- a-- k- s----- h--?
   
Колку багаж можам да земам со себе? ‫م-- ک--- س---- ل- ج- س--- ہ----
m--- k---- s----- l- j- s---- h--?
Дваесет килограми. ‫ب-- ک---
b--- k--o
Што, само дваесет килограми? ‫ک--- ص-- ب-- ک----
k--- s--- b--- k---?