македонски » урду   Прашања за патот


40 [четириесет]

Прашања за патот

-

‫40 [چالیس]‬
chalees

‫راستہ معلوم کرنا‬
rasta maloom karna

40 [четириесет]

Прашања за патот

-

‫40 [چالیس]‬
chalees

‫راستہ معلوم کرنا‬
rasta maloom karna

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиاردو
Извинете! ‫م--- ک----- گ--
m--- k----- ga
Можете ли да ми помогнете? ‫ک-- آ- م--- م-- ک- س--- ہ----
k-- a-- m--- m---- k-- s---- h---?
Каде има овде добар ресторан? ‫ی--- پ- ا--- ر------- ک--- ہ---
y---- p-- a--- r---------- k---- h--?
   
Појдете лево зад аголот. ‫آ- ک--- س- ب---- ط-- م- ج-----
a-- k---- s- b--- t---- m--- j---n
Потоа одете еден дел право напред. ‫پ-- ت---- د-- ت- س---- چ--- ر----
p--- t---- d--- t-- s------ c------ r---n
Потоа одете сто метри на десно. ‫پ-- د---- ط-- 100م--- چ----
p--- d---- t---- c-----n
   
Можете исто така да земете и автобус . ‫آ- ب- ب-- ل- س--- ہ---
a-- b-- b-- l- s---- h--n
Можете исто така да земете и трамвај. ‫آ- ٹ--- ب-- ل- س--- ہ---
a-- t--- b-- l- s---- h--n
Можете исто така да возите и позади мене. ‫آ- م--- پ---- ب-- آ س--- ہ---
a-- m--- p------ b-- a- s---- h--n
   
Како да стигнам до фудбалскиот стадион? ‫م-- ف- ب-- ا------ ک--- پ----- گ---
m--- f--- b--- s------ k----- p-------- g-?
Преминете го мостот ! ‫پ- ک- پ-- ک- ل---
p-- k- p--- k-- l-n
Возете низ тунелот ! ‫س--- س- گ-----
s----- s- g----n
   
Возете до третиот семафор. ‫ت---- س--- ت- ج-----
t------ s----- t-- j---e
Потоа свртете на првата улица десно. ‫پ-- پ--- د---- ہ--- و--- س-- پ- م- ج-----
p--- p---- d---- h---- w--- s----- p-- m--- j---n
Потоа возете право напред преку следната раскрсница. ‫پ-- س---- ج---- ا-- ا--- ک----- ک- پ-- ک- ل---
p--- s------ j---- a-- a--- c------- k- p--- k-- l-n
   
Извинете, како да стигнам до аеродромот? ‫م--- ک----- گ-- م-- ا--- پ--- ک--- پ----- گ---
m--- k----- g-- m--- a------ k----- p-------- g-?
Најдобро е да земете метро. ‫ب--- ہ- ک- آ- ا--- گ----- ٹ--- ل- ل---
b----- h-- k-- a-- u---- g----- t---- l- l-n
Возете се едноставно до последната станица. ‫آ- آ--- ا----- ت- چ-- ج-----
a-- a----- s------ t-- c----- j---n