македонски » урду   Активности за време на одморот


48 [четириесет и осум]

Активности за време на одморот

-

‫48 [اڑھنتالیس]‬
artalees

‫چھٹیوں کے مشاغل‬
chudiyon ke mashaghil

48 [четириесет и осум]

Активности за време на одморот

-

‫48 [اڑھنتالیس]‬
artalees

‫چھٹیوں کے مشاغل‬
chudiyon ke mashaghil

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиاردو
Дали е чиста плажата? ‫ک-- س---- ک- ک---- ص-- س---- ہ---
k-- s------- k- k----- s--- s----- h--?
Може ли човек таму да плива? ‫ک-- و--- ن-- س--- ہ----
k-- w---- n--- s---- h---?
Не ли е опасно, таму да се плива? ‫ک-- و--- ن---- خ----- ت- ن--- ہ---
K--- w----- n----- k--------- t- n--- h--?
   
Може ли овде да се изнајми чадор за сонце? ‫ک-- ی--- س--- س- ب--- ک- چ---- ک---- پ- م- س--- ہ---
k-- y---- S----- s- b------ k- c------ k----- p-- m-- s---- h--?
Може ли овде да се изнајми лежалка? ‫ک-- ی--- ل---- ک- ک--- ک---- پ- م- س--- ہ---
k-- y---- l----- k- k---- k----- p-- m-- s---- h--?
Може ли овде да се изнајми чамец? ‫ک-- ی--- ک--- ک---- پ- م- س--- ہ---
k-- y---- b--- k----- p-- m-- s---- h--?
   
Би сакал / сакала да сурфам. ‫م-- س---- ک--- چ---- گ--
m--- s------- k---- c------ ga
Би сакал / сакала да нуркам. ‫م-- غ--- خ--- ک--- چ---- گ--
m--- g----- k---- k---- c------ ga
Би сакал / сакала да скијам на вода. ‫م-- پ--- پ- ا------ ک--- چ---- گ--
m--- p--- p-- a------ k---- c------ ga
   
Може ли да се изнајми даска за сурфање? ‫ک-- ی--- س---- ب--- ک---- پ- م- س--- ہ---
k-- y---- s------- b---- k----- p-- m-- s---- h--?
Може ли да се изнајми опрема за нуркање? ‫ک-- ی--- غ--- خ--- ک- س---- ک---- پ- م- س--- ہ---
k-- y---- g----- k---- k- s----- k----- p-- m-- s---- h--?
Може ли да се изнајмат скии за вода? ‫ک-- ی--- پ--- پ- ا------ ک--- ک- س---- م- س--- ہ---
k-- y---- p--- p-- a------ k---- k- s----- m-- s---- h--?
   
Јас сум почетник. ‫م-- ب---- ن-- ہ---
m--- b----- n--- h-n
Јас сум средно-добар / добра. ‫م-- ک-- ح- ت- ا--- ہ---
m--- k--- h-- t-- a--- h-n
Јас веќе добро се снаоѓам. ‫م--- ی- پ--- ہ- س- آ-- ہ--
m---- y-- a--- h-i
   
Каде е ски лифтот? ‫ا------ ل-- ک--- ہ---
a------ l--- k---- h--?
Имаш ли скии со себе? ‫ت----- پ-- ا----- ہ------
t------- p--- s---- h--?
Имаш ли скијачки чевли со себе? ‫ت----- پ-- ا------ ک- ج--- ہ-------
t------- p--- s---- j----- h---?