polski » białoruski   duży – mały


68 [sześćdziesiąt osiem]

duży – mały

-

+ 68 [шэсцьдзесят восем]68 [shests’dzesyat vosem]

+ вялікі – маленькіvyalіkі – malen’kі

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiбеларуская
duży i mały вя---- і м-------
v------ і m------і
+
Słoń jest duży. Сл-- в-----.
S--- v------.
+
Mysz jest mała. Мы- м--------.
M--- m---------.
+
   
ciemny – jasny цё--- і с-----
t----- і s----y
+
Noc jest ciemna. Но- ц-----.
N--- t-------.
+
Dzień jest jasny. Дз--- с-----.
D---- s-----.
+
   
stary i młody ст--- і м-----
s---- і m----y
+
Nasz dziadek jest bardzo stary. На- д------ в----- с----.
N--- d-------- v----- s----.
+
70 lat temu był jeszcze młody. 70 г---- н---- ё- б-- я--- м-----.
70 g---- n---- y-- b-- y------ m-----.
+
   
piękny i brzydki пр----- і б-----
p------- і b----і
+
Motyl jest piękny. Ма----- п------.
M------ p-------.
+
Pająk jest brzydki. Па--- б-----.
P---- b-----.
+
   
gruby – chudy то---- і х---
t----- і k---y
+
Kobieta ważąca 100 kilogramów jest gruba. Жа----- в---- 100 к- т------.
Z-------- v----- 100 k- t-------.
+
Mężczyzna ważący 50 kilogramów jest chudy. Му----- в---- 50 к- х---.
M-------- v----- 50 k- k----.
+
   
drogi i tani да---- і т----
d----- і t---y
+
Samochód jest drogi. Аў-------- д-----.
A--------- d-----.
+
Gazeta jest tania. Га---- т-----.
G----- t------.
+
   

Code-Switching

Coraz więcej ludzi dorasta w dwóch językach. Potrafią mówić więcej niż jednym językiem. Wielu z tych ludzi często zamienia języki. W zależności od sytuacji decydują, jaki język wybrać. W życiu zawodowym mówią na przykład innym językiem niż w domu. W ten sposób dostosowują się do otoczenia. Są jednak możliwości spontanicznej zmiany języka. Fenomen ten jest nazywany Code-Switching. W zjawisku Code-Switching język zamieniany jest podczas mówienia. Dlaczego ludzie zamieniają język, może mieć wiele powodów. Często nie znajdują oni we własnym języku odpowiedniego słowa. W ten sposób mogą lepiej wyrazić się w innym języku. Powodem może być również to, że w jednym języku czują się pewniej.

Wtedy wybierają ten język do prywatnych czy osobistych celów. Czasami w jakimś języku nie ma odpowiedniego słowa. W tym przypadku mówca musi zamienić język. Lub zmienia go, by nie zostać zrozumianym. Code-Switching funkcjonuje wtedy jak język tajny. Dawniej mieszanie języków było krytykowane. Uważano, że taka osoba nie potrafi mówić prawidłowo żadnym językiem. Dzisiaj wygląda to inaczej. Code-Switching jest uważany za szczególną kompetencję językową. Obserwacja osób mówiących przy Code-Switching może być interesująca. Ponieważ często przy tym zmieniają nie tylko język. Zmieniają się również inne komunikacyjne elementy. Wiele osób w innym języku mówi szybciej, głośniej lub dobitniej. Nagle używają więcej gestów i mimiki. Code-Switching jest więc też trochę Culture-Switching…
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków romańskich. Oznacza to, że rozwinął się z łaciny. Jest więc spokrewniony z innymi romańskimi językami, jak hiszpańskim lub włoskim. Po ******u mówi się dziś na wszystkich kontynentach. Jest językiem ojczystym dla ponad 110 milionów ludzi. W sumie językiem _______m posługuje się około 220 milionów ludzi. Dzięki temu _______ jest językiem świata.

Wiele organizacji międzynarodowych używają _______ego jako języka urzędowego. Wcześniej _______ był też językiem dyplomacji. Dzisiaj tę rolę w dużym stopniu przejął angielski. Jednak w dalszym ciągu _______ jest jednym z najważniejszych języków w komunikacji. A liczba osób mówiących w tym języku od lat ciągle rośnie! Ma to związek z silnym wzrostem zaludnienia w afrykańskim i arabskim obszarze. Ale również na Karaibach czy na wyspach Południowego Pacyfiku mówi się po ******u. Kto często podróżuje, powinien koniecznie nauczyć się _______ego!