polski » bośniański   Mini-rozmówki 1


20 [dwadzieścia]

Mini-rozmówki 1

-

+ 20 [dvadeset]

+ Ćaskanje 1

20 [dwadzieścia]

Mini-rozmówki 1

-

20 [dvadeset]

Ćaskanje 1

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskibosanski
Proszę się rozgościć! Ra--------- s-! +
Proszę czuć się jak u siebie w domu! Os------- s- k-- k-- k---! +
Czego się pan / pani napije? Št- ž----- p---? +
   
Lubi pan / pani muzykę? Vo---- l- m-----? +
Lubię muzykę klasyczną. Ja v---- k------- m-----. +
Tu są moje płyty. Ov--- s- m--- C-----. +
   
Gra pan / pani na jakimś instrumencie? Sv----- l- n--- i---------? +
To jest moja gitara. Ov--- j- m--- g-----. +
Lubi pan / pani śpiewać? Pj----- l- r---? +
   
Ma pan / pani dzieci? Im--- l- d----? +
Ma pan / pani psa? Im--- l- p--? +
Ma pan / pani kota? Im--- l- m----? +
   
To są moje książki. Ov--- s- m--- k-----. +
Właśnie czytam tę książkę. Up---- č---- o-- k-----. +
Lubi pan / pani czytać? Št- r--- č-----? +
   
Lubi pan / pani chodzić na koncerty? Id--- l- r--- n- k------? +
Lubi pan / pani chodzić do teatru? Id--- l- r--- u p--------? +
Lubi pan / pani chodzić do opery? Id--- l- r--- u o----? +
   

Język matczyny? Język ojczysty!

Od kogo uczyłeś się jako dziecko swojego języka? Na pewno odpowiesz: od mamy! Tak myśli większość ludzi na świecie. Pojęcie języka matczynego istnieje prawie we wszystkich krajach. Znają je zarówno Anglicy, jak i Chińczycy. Może dlatego, że matki spędzają więcej czasu z dziećmi. Nowe badania dochodzą jednak do innych wniosków. Pokazują, że nasz język to język naszych ojców. Naukowcy badali genom i języki narodów mieszanych. W tych krajach rodzice pochodzili z różnych kultur. Narody te powstały przed tysiącami lat. Przyczyną tego były duże ruchy migracyjne. Zespół cech dziedzicznych tych narodów został poddany analizie genetycznej.

Następnie został porównany z językiem narodu. Większość narodów mówi językiem swoich męskich przodków. Oznacza to, że językiem kraju jest ten, który należy do chromosomu Y. Mężczyźni zabrali zatem swój język do obcych krajów. A tam kobiety przejęły nowy język mężczyzn. Ale również dzisiaj ojcowie mają jeszcze duży wpływ na nasz język. Małe dzieci przy uczeniu zorientowane są bowiem na język swoich ojców. Ojcowie rozmawiają o wiele mniej ze swoimi dziećmi. Męska składnia jest też prostsza od żeńskiej. Przez to język ojców jest bardziej odpowiedni dla dziecka. Nie przeciąża ich i jest łatwiejszy do nauki. Dlatego w mówieniu dzieci chętniej naśladują ojców niż mamy. Później jednak język dziecka kształtuje słownictwo matki. W ten sposób na nasz język ma wpływ zarówno mama, jak i tata. Musiałby się więc nazywać językiem rodzicielskim!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków romańskich. Oznacza to, że powstał z łaciny. Jest językiem ojczystym dla około 70 milionów ludzi. Większość z nich mieszka we ******zech. Ale również na Słowenii i Chorwacji mówi się po ******ku. Wcześniej przez politykę kolonialną język dotarł aż do Afryki. W Libii, Somalii i w Erytrei do dzisiaj wiele starszych ludzi rozumie język _______.

Również liczni emigranci przenoszą ten język do swojego nowego kraju. Głównie w Ameryce Południowej jest wiele gmin, gdzie mówi się po ******ku. Często _______ mieszał się tam z hiszpańskim, tworząc nowy język. Cechą charakterystyczną języka _______ego są różne liczne dialekty. Niektórzy językoznawcy mówią tu nawet o oddzielnych językach. Ortografia _______ego nie jest trudna, dostosowana jest do wymowy. Dla wielu _______ jest najpiękniejszym językiem świata! Może dlatego, że jest językiem muzyki, mody i dobrej kuchni?