polski » bośniański   duży – mały


68 [sześćdziesiąt osiem]

duży – mały

-

+ 68 [šezdeset i osam]

+ veliko – malo

68 [sześćdziesiąt osiem]

duży – mały

-

68 [šezdeset i osam]

veliko – malo

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskibosanski
duży i mały ve---- i m--o +
Słoń jest duży. Sl-- j- v----. +
Mysz jest mała. Mi- j- m----. +
   
ciemny – jasny ta--- i s------o +
Noc jest ciemna. No- j- t----. +
Dzień jest jasny. Da- j- s-------. +
   
stary i młody st--- i m---o +
Nasz dziadek jest bardzo stary. Na- d--- j- j--- s---. +
70 lat temu był jeszcze młody. Pr--- 70 g----- b-- j- j-- m---. +
   
piękny i brzydki li---- i r---o +
Motyl jest piękny. Le---- j- l----. +
Pająk jest brzydki. Pa-- j- r----. +
   
gruby – chudy de---- i m----o +
Kobieta ważąca 100 kilogramów jest gruba. Že-- o- 100 k--- j- d-----. +
Mężczyzna ważący 50 kilogramów jest chudy. Mu------ o- 50 k--- j- m----. +
   
drogi i tani sk--- i j-----o +
Samochód jest drogi. Au-- j- s----. +
Gazeta jest tania. No---- s- j------. +
   

Code-Switching

Coraz więcej ludzi dorasta w dwóch językach. Potrafią mówić więcej niż jednym językiem. Wielu z tych ludzi często zamienia języki. W zależności od sytuacji decydują, jaki język wybrać. W życiu zawodowym mówią na przykład innym językiem niż w domu. W ten sposób dostosowują się do otoczenia. Są jednak możliwości spontanicznej zmiany języka. Fenomen ten jest nazywany Code-Switching. W zjawisku Code-Switching język zamieniany jest podczas mówienia. Dlaczego ludzie zamieniają język, może mieć wiele powodów. Często nie znajdują oni we własnym języku odpowiedniego słowa. W ten sposób mogą lepiej wyrazić się w innym języku. Powodem może być również to, że w jednym języku czują się pewniej.

Wtedy wybierają ten język do prywatnych czy osobistych celów. Czasami w jakimś języku nie ma odpowiedniego słowa. W tym przypadku mówca musi zamienić język. Lub zmienia go, by nie zostać zrozumianym. Code-Switching funkcjonuje wtedy jak język tajny. Dawniej mieszanie języków było krytykowane. Uważano, że taka osoba nie potrafi mówić prawidłowo żadnym językiem. Dzisiaj wygląda to inaczej. Code-Switching jest uważany za szczególną kompetencję językową. Obserwacja osób mówiących przy Code-Switching może być interesująca. Ponieważ często przy tym zmieniają nie tylko język. Zmieniają się również inne komunikacyjne elementy. Wiele osób w innym języku mówi szybciej, głośniej lub dobitniej. Nagle używają więcej gestów i mimiki. Code-Switching jest więc też trochę Culture-Switching…
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków romańskich. Oznacza to, że rozwinął się z łaciny. Jest więc spokrewniony z innymi romańskimi językami, jak hiszpańskim lub włoskim. Po ******u mówi się dziś na wszystkich kontynentach. Jest językiem ojczystym dla ponad 110 milionów ludzi. W sumie językiem _______m posługuje się około 220 milionów ludzi. Dzięki temu _______ jest językiem świata.

Wiele organizacji międzynarodowych używają _______ego jako języka urzędowego. Wcześniej _______ był też językiem dyplomacji. Dzisiaj tę rolę w dużym stopniu przejął angielski. Jednak w dalszym ciągu _______ jest jednym z najważniejszych języków w komunikacji. A liczba osób mówiących w tym języku od lat ciągle rośnie! Ma to związek z silnym wzrostem zaludnienia w afrykańskim i arabskim obszarze. Ale również na Karaibach czy na wyspach Południowego Pacyfiku mówi się po ******u. Kto często podróżuje, powinien koniecznie nauczyć się _______ego!