polski » angielski UK   wczoraj – dzisiaj – jutro


10 [dziesięć]

wczoraj – dzisiaj – jutro

-

+ 10 [ten]

+ Yesterday – today – tomorrow

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Wczoraj była sobota. Ye------- w-- S-------. +
Wczoraj byłem / byłam w kinie. I w-- a- t-- c----- y--------. +
Ten film był interesujący. Th- f--- w-- i----------. +
   
Dzisiaj jest niedziela. To--- i- S-----. +
Dzisiaj nie pracuję. I’- n-- w------ t----. +
Zostanę w domu. I’- s------ a- h---. +
   
Jutro jest poniedziałek. To------ i- M-----. +
Jutro znowu pracuję. Jutro wracam do pracy. To------ I w--- w--- a----. +
Pracuję w biurze. I w--- a- a- o-----. +
   
Kto to jest? Wh- i- t---? +
To jest Peter. Th-- i- P----. +
Peter jest studentem. Pe--- i- a s------. +
   
Kto to jest? Wh- i- t---? +
To jest Martha. Th-- i- M-----. +
Martha jest sekretarką. Ma---- i- a s--------. +
   
Peter i Martha są przyjaciółmi. Pe--- a-- M----- a-- f------. +
Peter jest przyjacielem Marthy. / Peter jest chłopakiem Marthy. Pe--- i- M------- f-----. +
Martha jest przyjaciółką Petera. / Marta jest dziewczyną Petera. Ma---- i- P------ f-----. +
   

Nauka we śnie

Języki obce należą dzisiaj do kształcenia ogólnego. Gdyby tylko ich nauka nie była tak mozolna! Dla wszystkich, którzy mają z tym problemy, jest dobra wiadomość. Najefektywniej uczymy się we śnie! Taki wynik przezentuje wiele naukowych badań. I to właśnie możemy wykorzystać w nauce języka! We śnie przetwarzamy doświadczenia z całego dnia. Nasz mózg analizuje nowe wrażenia. Wszystko, co przeżyliśmy, jest jeszcze raz rozważane. Wtedy w naszym mózgu umacniają się nowe treści. Szczególnie dobrze zapisuje się to, co było przed zaśnięciem. Dlatego pomocne może być powtarzanie ważnych rzeczy wieczorem. Za każdą wyuczoną treść odpowiedzialna jest inna faza snu.

Faza REM pomaga w uczeniu psychomotorycznym. Do tego zalicza się na przykład muzykę i sport. Natomiast nauka czystej wiedzy odbywa się w głębokim śnie. Wtedy powtarzane jest wszystko to, co przyswoiliśmy w trakcie uczenia. Również słownictwo i gramatyka! Kiedy uczymy się języków, nasz mózg musi ciężko pracować. Musi zapamiętać nowe słówka i nowe zasady. We śnie to wszystko jest jeszcze raz odtwarzane. Naukowcy określają to jako teorię powtarzania (Replay - Theorie). Ważne jest jednak, by spać dobrze. Ciało i umysł muszą naprawdę wypocząć. Tylko wtedy mózg może pracować efektywnie. Można powiedzieć: dobry sen, dobra pamięć. Podczas wypoczywania, nasz mózg jest aktywny… Zatem: dobranoc, good night, buona notte, dobrou noc!
Zgadnij, jaki to język!
_______ brytyjski jest formą _______ego, używaną w Wielkiej Brytanii. Należy do języków zachodniogermańskich. Jest językiem ojczystym dla około 60 milionów ludzi. Od amerykańskiego _______ego różni się w niektórych miejscach. Dlatego też o _______m mówi się jako o języku pluralistycznym. Oznacza to, że jest językiem z wieloma standardowymi wersjami. Różnice mogą dotyczyć na przykład wymowy, słownictwa i ortografii.

Brytyjski _______ ma wiele dialektów, które częściowo bardzo się różnią. Przez długi czas osoby mówiące dialektem były niewykształcone i nie wykonywały ambitnych zawodów. Dzisiaj się to zmieniło, nawet jeśli dialekty w Wielkiej Brytanii mają jeszcze znaczenie. W brytyjskim _______m występuje wiele zapożyczeń z francuskiego. Ma to związek ze zdobyciem Wielkiej Brytanii przez Normanów w 1066 roku. Z kolei w czasie kolonizacji Wielka Brytania przenosiła swój język na inne kontynenty. W ten sposób _______ w ciągu ostatnich stuleci stał najważniejszym językiem świata… Naucz się _______ego, ale tylko oryginalnego!