polski » angielski UK   Napoje


12 [dwanaście]

Napoje

-

+ 12 [twelve]

+ Beverages

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Piję herbatę. I d---- t--. +
Piję kawę. I d---- c-----. +
Piję wodę mineralną. I d---- m------ w----. +
   
Pijesz herbatę z cytryną? Do y-- d---- t-- w--- l----? +
Pijesz kawę z cukrem? Do y-- d---- c----- w--- s----? +
Pijesz wodę z lodem? Do y-- d---- w---- w--- i--? +
   
Tu jest przyjęcie. Th--- i- a p---- h---. +
Ludzie piją szampana. Pe---- a-- d------- c--------. +
Ludzie piją wino i piwo. Pe---- a-- d------- w--- a-- b---. +
   
Pijesz alkohol? Do y-- d---- a------? +
Pijesz whisky? Do y-- d---- w----- / w------ (a-.)? +
Pijesz colę z rumem? Do y-- d---- C--- w--- r--? +
   
Nie lubię szampana. / Nie chcę szampana. I d- n-- l--- c--------. +
Nie lubię wina. / Nie chcę wina. I d- n-- l--- w---. +
Nie lubię piwa. / Nie chcę piwa. I d- n-- l--- b---. +
   
To dziecko lubi mleko. / To dziecko chce mleko. Th- b--- l---- m---. +
To dziecko lubi kakao i sok jabłkowy. / To dziecko chce kakao i sok jabłkowy. Th- c---- l---- c---- a-- a---- j----. +
Ta kobieta lubi / chce sok pomarańczowy i grejpfrutowy. Th- w---- l---- o----- a-- g--------- j----. +
   

Znaki jako język

Aby porozumiewać się, ludzie wymyślili języki. Swój własny język mają również osoby niesłyszące lub niedosłyszące. Jest to język migowy, bazowy język wszystkich niesłyszących. Składa się z kombinowanych znaków. Dzięki temu jest językiem wizualnym, a więc "widocznym". Czy język znaków jest rozumiany we wszystkich krajach? Nie, również w znakach istnieją różne języki narodowe. Każdy kraj ma swój własny język migowy. Wpływa na niego cywilizacja kraju. Język bowiem rozwija się zawsze z kultury. Dotyczy to także języków nie mówionych. Istnieje jednak jeden międzynarodowy język migowy. Ale jego znaki są trochę bardziej skomplikowane.

Mimo to podobny jest do krajowych języków. Wiele znaków jest ikonicznych. Zorientowane są na formę objektów, które reprezentują. Najbardziej rozpowszechnionym językiem migowym jest American Sign Language. Języki migowe są w pełni uznawane. Mają swoją własną gramatykę. Różni się ona jednak od gramatyki języka mówionego. Dlatego języka migowego nie można przetłumaczyć słowo w słowo. Są jednak tłumacze tego języka. Informacje przekładane są językiem migowym paralelnie. Oznacza to, że jeden znak może wyrażać całe zdanie. W języku migowym są także dialety. Regionalne odrębności mają własne znaki. I każdy język migowy ma swoją własną intonację i brzmienie. Również w przypadku znaków prawdą jest, że akcent zdradza nasze pochodzenie!
Zgadnij, jaki to język!
_______ należy do języków ugrofińskich. Jest więc spokrewniony z fińskim i węgierskim. Podobieństwa do węgierskiego jest ciężko dostrzec. Wiele osób twierdzi, że _______ podobny jest do łotewskiego lub litewskiego. Ale to nie jest prawdą. Ponieważ te dwa języki należą do całkiem innej rodziny. W _______m nie ma rodzajników.

Nie ma różnicy pomiędzy rodzajnikiem żeńskim a męskim. Za to występuje 14 różnych przypadków. ******ska ortografia nie jest bardzo trudna. Dostosowana jest do wymowy. Ale tą powinno się koniecznie ćwiczyć z rodzimym użytkownikiem tego języka. Kto chce uczyć się _______ego, potrzebuje samodyscypliny i cierpliwości. ******czycy nie zwracają uwagi na drobne błędy obcokrajowców… Cieszą się, jeśli ktoś interesuje się ich językiem!