polski » angielski UK   Kolory


14 [czternaście]

Kolory

-

+ 14 [fourteen]

+ Colors

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Śnieg jest biały. Sn-- i- w----. +
Słońce jest żółte. Th- s-- i- y-----. +
Pomarańcza jest pomarańczowa. Th- o----- i- o-----. +
   
Czereśnia jest czerwona. Th- c----- i- r--. +
Niebo jest niebieskie. Th- s-- i- b---. +
Trawa jest zielona. Th- g---- i- g----. +
   
Ziemia jest brązowa. Th- e---- i- b----. +
Chmura jest szara. Th- c---- i- g--- / g--- (a-.). +
Opony są czarne. Th- t---- / t---- (a-.) a-- b----. +
   
Jaki kolor ma śnieg? Biały. Wh-- c----- / c---- (a-.) i- t-- s---? W----. +
Jaki kolor ma słońce? Żółty. Wh-- c----- / c---- (a-.) i- t-- s--? Y-----. +
Jaki kolor ma pomarańcza? Pomarańczowy. Wh-- c----- / c---- (a-.) i- t-- o-----? O-----. +
   
Jaki kolor ma czereśnia? Czerwony. Wh-- c----- / c---- (a-.) i- t-- c-----? R--. +
Jaki kolor ma niebo? Niebieski. Wh-- c----- / c---- (a-.) i- t-- s--? B---. +
Jaki kolor ma trawa? Zielony. Wh-- c----- / c---- (a-.) i- t-- g----? G----. +
   
Jaki kolor ma ziemia? Brązowy. Wh-- c----- / c---- (a-.) i- t-- e----? B----. +
Jaki kolor ma chmura? Szary. Wh-- c----- / c---- (a-.) i- t-- c----? G--- / G--- (a-.). +
Jaki kolor mają opony? Czarny. Wh-- c----- / c---- (a-.) a-- t-- t---- / t---- (a-.)? B----. +
   

Kobiety mówią inaczej niż mężczyźni

To, że kobiety różnią się od mężczyzn, wiedzą wszyscy. Ale wiedziałeś, że inaczej też mówią? Udowodniły to liczne badania. Kobiety używają innego wzorca językowego niż mężczyźni. Wyrażają się często bardziej pośrednio i powściągliwie. Mężczyźni natomiast używają raczej bezpośredniego i jasnego języka. Również tematy, które poruszają, są inne. Mężczyźni mówią dużo o informacjach, gospodarce czy sporcie. Kobiety preferują tematy społeczne, jak rodzina czy zdrowie. Mężczyźni rozmawiają więc chętnie o faktach. Kobiety chętniej o ludziach. Zauważyć można, że kobiety tworzą język "słaby" . Oznacza to, że wyrażają się ostrożniej lub uprzejmiej.

Zadają też więcej pytań. Prawdopodobnie dążą w ten sposób do harmonii i chcą uniknąć kłótni. Poza tym kobiety posiadają o wiele większe słownictwo na uczucia. Dla mężczyzn konwersacja jest często rodzajem rywalizacji. Ich język jest wyraźnie bardziej prowokujący i agresywny. Mężczyźni wymawiają też o wiele mniej słów dziennie niż kobiety. Niektórzy naukowcy twierdzą, że przyczyna tego jest w budowie mózgu. Ponieważ mózg kobiet i mężczyzn jest inny. Oznacza to, że także ich ośrodki mowy są inaczej zbudowane. Ale na nasz język prawdopodobnie wpływają też jeszcze inne czynniki. Nauka jeszcze długo nie zbada tego obszaru. Mimo to kobiety i mężczyźni nie mówią całkiem innym językiem. Nie musi więc dochodzić do nieporozumień. Istnieje wiele strategii efektywnej komunikacji. Najprostszą z nich jest: lepiej słuchać!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków romańskich. Oznacza to, że rozwinął się z łaciny. Jest więc spokrewniony z innymi romańskimi językami, jak hiszpańskim lub włoskim. Po ******u mówi się dziś na wszystkich kontynentach. Jest językiem ojczystym dla ponad 110 milionów ludzi. W sumie językiem _______m posługuje się około 220 milionów ludzi. Dzięki temu _______ jest językiem świata.

Wiele organizacji międzynarodowych używają _______ego jako języka urzędowego. Wcześniej _______ był też językiem dyplomacji. Dzisiaj tę rolę w dużym stopniu przejął angielski. Jednak w dalszym ciągu _______ jest jednym z najważniejszych języków w komunikacji. A liczba osób mówiących w tym języku od lat ciągle rośnie! Ma to związek z silnym wzrostem zaludnienia w afrykańskim i arabskim obszarze. Ale również na Karaibach czy na wyspach Południowego Pacyfiku mówi się po ******u. Kto często podróżuje, powinien koniecznie nauczyć się _______ego!