polski » angielski UK   Lokalny transport publiczny


36 [trzydzieści sześć]

Lokalny transport publiczny

-

+ 36 [thirty-six]

+ Public transportation

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Gdzie jest przystanek autobusowy? Wh--- i- t-- b-- s---? +
Który autobus jedzie do centrum? Wh--- b-- g--- t- t-- c--- c----- / c----- (a-.)? +
Którą linią muszę jechać? Wh--- b-- d- I h--- t- t---? +
   
Czy muszę się przesiadać? Do I h--- t- c-----? +
Gdzie muszę się przesiąść? Wh--- d- I h--- t- c-----? +
Ile kosztuje bilet? Ho- m--- d--- a t----- c---? +
   
Ile przystanków jest do centrum? Ho- m--- s---- a-- t---- b----- d------- / t-- c--- c-----? +
Musi tu pan / pani wysiąść. Yo- h--- t- g-- o-- h---. +
Musi pan / pani wysiąść z tyłu. Yo- h--- t- g-- o-- a- t-- b---. +
   
Następna kolejka metra przyjedzie za pięć minut. Th- n--- t---- i- i- 5 m------. +
Następny tramwaj przyjedzie za dziesięć minut. Th- n--- t--- i- i- 10 m------. +
Następny autobus przyjedzie za piętnaście minut. Th- n--- b-- i- i- 15 m------. +
   
O której godzinie odjeżdża ostatnie metro? Wh-- i- t-- l--- t----? +
O której godzinie odjeżdża ostatni tramwaj? Wh-- i- t-- l--- t---? +
O której godzinie odjeżdża ostatni autobus? Wh-- i- t-- l--- b--? +
   
Ma pan / pani bilet? Do y-- h--- a t-----? +
Bilet? – Nie, nie mam. A t-----? – N-- I d---- h--- o--. +
No to musi pan / pani zapłacić karę. Th-- y-- h--- t- p-- a f---. +
   

Rozwój języka

Dlaczego ze sobą rozmawiamy, jest oczywiste. Chcielibyśmy się wymieniać informacjami i rozumieć się nawzajem. To, jak dokładnie powstał język, nie jest zbyt oczywiste. Istnieją na ten temat różne teorie. Jest jednak pewne, że język to bardzo stary fenomen. Warunkiem mowy były określone cechy fizyczne. Były one konieczne, by móc tworzyć głoski. Już neandertalczycy mieli zdolność używania swojego głosu. Przez to różnili się od zwierząt. Poza tym głośny, silny głos był ważny do obrony. Można nim było zagrozić wrogom lub ich wystraszyć. Wtedy wytwarzano już narzędzia i ogień. Wiedza ta musiała być jakoś przekazana następnym pokoleniom.

Język był ważny również do polowań w grupach. Prosta forma porozumienia była już przed 2 milionami lat. Pierwszymi elementami mowy były znaki i gesty. Ludzie chcieli się jednak porozumiewać także w ciemności. Musieli zatem rozmawiać ze sobą bez patrzenia na siebie. Dlatego właśnie rozwinął się głos, który zastąpił znaki. Język w dzisiejszym rozumieniu ma co najmniej 50 000 lat. Kiedy Homo sapiens opuścił Afrykę, rozprzestrzenił się na cały świat. W różnych regionach języki oddzieliły się od siebie. Oznacza to, że powstały różne rodziny języków. Zawierały one jednak tylko podstawy systemów językowych. Pierwsze języki były o wiele mniej złożone niż są dzisiaj. Przez gramatykę, fonologię i semantykę rozwijały się dalej. Można by powiedzieć, że różne języki to różne rozwiązania. Problem był jednak zawsze taki sam: Jak okażę to, co myślę?
Zgadnij, jaki to język!
Brazylijski _______ należy do języków romańskich. Powstał z europejskiego _______ego. Przez politykę kolonialną rozprzestrzenił się kiedyś aż do Ameryki Południowej. Dzisiaj Brazylia jest największym krajem na świecie, w którym mówi się po ******u. Brazylijskim _______m jako językiem ojczystym mówi około 190 milionów ludzi. I ma też silny wpływ na inne południowoamerykańskie kraje… Jest nawet język mieszany, zawierający elementy _______e i hiszpańskie.

Wcześniej Brazylia językowo zorientowana była na europejskie wzorce. Od 1930 roku obudziła się nowa świadomość co do brazylijskiej kultury. Brazylijczycy byli dumni ze swojego języka i chcieli silnie zaakcentować jego cechy. Ciągle podejmowano trud utrzymać te dwa języki. Z biegiem czasu powstała na przykład umowa o wspólnej ortografii. Największą różnicę między obiema odmianami widać dzisiaj w wymowie. Brazylijskie słownictwo zawiera także kilka indianizmów, które nie występują w Europie. Odkryj ten fascynujący język, należy do najważniejszych języków świata!