polski » angielski UK   W podróży


37 [trzydzieści siedem]

W podróży

-

+ 37 [thirty-seven]

+ En route

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
On jeździ motocyklem. He d----- a m--------. +
On jeździ rowerem. He r---- a b------. +
On chodzi pieszo. He w----. +
   
On płynie statkiem. He g--- b- s---. +
On płynie łodzią. He g--- b- b---. +
On pływa. He s----. +
   
Czy to jest niebezpieczne? Is i- d-------- h---? +
Czy podróżowanie w pojedynkę autostopem jest niebezpieczne? Is i- d-------- t- h-------- a----? +
Czy spacerowanie w nocy jest niebezpieczne? Is i- d-------- t- g- f-- a w--- a- n----? +
   
Zabłądziliśmy. We g-- l---. +
Jesteśmy na niewłaściwej drodze. We--- o- t-- w---- r---. +
Musimy zawrócić. We m--- t--- a-----. +
   
Gdzie można tutaj zaparkować? Wh--- c-- o-- p--- h---? +
Czy jest tutaj parking? Is t---- a p------ l-- h---? +
Jak długo można tu parkować? Ho- l--- c-- o-- p--- h---? +
   
Czy jeździ pan / pani na nartach? Do y-- s--? +
Jedzie pan / pani wyciągiem na górę? Do y-- t--- t-- s-- l--- t- t-- t--? +
Czy można tu wypożyczyć narty? Ca- o-- r--- s--- h---? +
   

Rozmowy z samym sobą

Kiedy ktoś rozmawia z samym sobą, dla osoby słuchającej najczęściej jest to śmieszne. Przy czym prawie wszyscy ludzie prowadzą regularnie takie monologi. Psycholodzy oceniają, że robi to więcej niż 95 procent dorosłych. Dzieci podczas zabawy prawie cały czas mówią do siebie. Prowadzenie rozmów z samym sobą jest więc całkiem normalne. Chodzi tu o szczególną formę komunikacji. A mówienie do siebie ma wiele zalet! Przez to porządkujemy bowiem swoje myśli. Rozmowy z samym sobą to momenty, w których wyrywa się nasz wewnętrzny głos. Można więc powiedzieć, że chodzi o głośne myślenie. Szczególnie często mówią ci, którzy są pogubieni wewnętrznie. U nich określony obszar mózgu jest mniej aktywny. Dlatego są gorzej zorganizowani.

Przez rozmowy z samym sobą pomagają sobie w planowym działaniu. Takie rozmowy mogą nam także pomóc w podejmowaniu decyzji. Są też bardzo dobrą metodą odreagowania stresu. Rozmowy z sobą zwiększają koncentrację i sprawność. Wymówienie czegoś trwa bowiem dłużej niż samo myślenie. Podczas mówienia lepiej dostrzegamy nasze myśli. Trudniejsze testy rozwiązujemy lepiej, kiedy mówimy przy tym do siebie. Wykazały to różne eksperymenty. Przez rozmowy z samym sobą możemy też dodać sobie odwagi. Wielu sportowców prowadzi takie rozmowy, by się zmotywować. Niestety najczęściej rozmawiamy ze sobą w negatywnych sytuacjach. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, by formułować wszystko pozytywnie. I często musimy powtarzać to, czego chcemy. W ten sposób przez mówienie pozytywnie wpływamy na nasze działania. To jednak funkcjonuje niestety tylko wtedy, gdy pozostajemy realistyczni!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków wschodnioromańskich. Jest językiem ojczystym dla około 28 milionów ludzi. Mieszkają oni głównie w Rumunii i Mołdawii. _______ jest również oficjalnym językiem Republiki Mołdawii. Także w Serbii i na Ukrainie są większe gminy, w których mówi się po ******u. _______ powstał z języka łacińskiego. Rzymianie utrzymywali wcześniej w regionie wokół Dunaju dwie prowincje.

Najbliżej spokrewniony z _______m jest włoski. Dlatego też Rumuni mogą dobrze rozumieć Włochów. Odwrotnie nie jest to zawsze możliwe. Ma to związek z tym, że _______ zawiera wiele słów słowiańskich. Również system głosek został ukształtowany przez sąsiadujący obszar słowiańskiego języka. Dlatego w alfabecie _______m jest kilka znaków szczególnych. Forma pisana _______ego odpowiada formie mówionej. I ciągle jeszcze wykazuje wiele podobieństw z bardzo starymi strukturami łacińskimi… Ale to właśnie czyni ten język tak fascynującym!