polski » angielski UK   Awaria samochodu


39 [trzydzieści dziewięć]

Awaria samochodu

-

+ 39 [thirty-nine]

+ Car breakdown

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Gdzie jest najbliższa stacja benzynowa? Wh--- i- t-- n--- g-- s------? +
Złapałem / złapałam gumę. I h--- a f--- t--- / t--- (a-.). +
Może mi pan / pani zmienić koło? Ca- y-- c----- t-- t--- / t--- (a-.)? +
   
Potrzebuję kilka litrów oleju napędowego. I n--- a f-- l----- / l----- (a-.) o- d-----. +
Zabrakło mi benzyny. I h--- n- m--- p----- / g-- (a-.). +
Ma pan / pani kanister na benzynę? Do y-- h--- a p----- c-- / j---- c-- / g-- c-- (a-.)? +
   
Skąd mogę zadzwonić? Wh--- c-- I m--- a c---? +
Potrzebna mi jest pomoc drogowa. I n--- a t----- s------. +
Szukam warsztatu. I’- l------ f-- a g-----. +
   
Zdarzył się wypadek. An a------- h-- o-------. +
Gdzie jest najbliższy telefon? Wh--- i- t-- n------ t--------? +
Ma pan / pani przy sobie komórkę? Do y-- h--- a m----- / c--- p---- (a-.) w--- y--? +
   
Potrzebujemy pomocy. We n--- h---. +
Proszę wezwać lekarza! / Niech pan / pani wezwie lekarza! Ca-- a d-----! +
Proszę wezwać policję! Niech pan / pani wezwie policję! Ca-- t-- p-----! +
   
Dokumenty, proszę. Yo-- p------ p-----. +
Proszę pana / pani prawo jazdy. Yo-- l------ / l------ (a-.), p-----. +
Proszę pana / pani dowód rejestracyjny. Yo-- r------------ p-----. +
   

Niemowlę - językowy talent

Zanim jeszcze niemowlęta nauczą się mówić, wiedzą wiele o językach. Dowiodły tego różne badania. W specjalnych laboratoriach poddano badaniu rozwój dzieci. Badano również to, w jaki sposób dzieci uczą się mówić. Niemowlęta są w istocie inteligentniejsze, niż do tej pory sądziliśmy. Już od 6. miesiąca wykazują wiele językowych zdolności. Rozpoznają na przykład swój język ojczysty. Francuskie czy niemieckie dzieci inaczej reagują na określone dźwięki. Różne wzorce akcentów wytwarzają różne zachowania. Niemowlęta wyczuwają więc akcent swojego języka. Już jako bardzo małe dzieci potrafią też zapamiętać wiele słów. W językowym rozwoju dzieci bardzo ważni są rodzice. Dzieci bowiem już zaraz po urodzeniu potrzebują interakcji.

Chcę komunikować się z mamą i tatą. Interakcji muszą jednak towarzyszyć pozytywne emocje. Rodzice nie powinni być zestresowani, kiedy rozmawiają ze swoimi maleństwami. Nie jest też dobrze, gdy mówią do nich bardzo mało. Stres lub milczenie mogą mieć negatywne skutki dla dzieci. Ich językowy rozwój może być przez to zakłócony. Chociaż nauka rozpoczyna się dla dzieci już w brzuchu! Jeszcze przed narodzinami reagują na mowę. Potrafią dokładnie usłyszeć sygnały akustyczne. Po narodzeniu ponownie rozpoznają te sygnały. Nienarodzone dzieci uczą się także rytmu języków. Głosy swoich matek mogą usłyszeć już w brzuchu. Można więc rozmawiać jeszcze z nienarodzonymi dziećmi. Nie należy jednak przesadzać… Po narodzinach dziecko ma dostatecznie dużo czasu na naukę!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków północnogermańskich. Jest językiem ojczystym dla ponad 8 milionów ludzi. Mówi się nim w Szwecji i częściowo również w Finlandii. ******i mogą bez problemu porozumieć się z Norwegami. Istnieje nawet język mieszany, który łączy elementy z obu języków. Konwersacja możliwa jest również z Duńczykami, jeśli dwie strony mówią wyraźnie. _______ alfabet posiada 29 liter.

Cechą szczególną _______ego jest system samogłosek. Długie i krótkie samogłoski decydują o znaczeniu słowa. Również wysokość tonu odgrywa tu dużą rolę. _______e słowa i zdania są z reguły krótkie. Szyk zdania trzyma się stałych reguł. Również gramatyka nie jest skomplikowana. Struktury podobne są do języka angielskiego. Ucz się _______ego, wcale nie jest trudny!