polski » angielski UK   W zoo


43 [czterdzieści trzy]

W zoo

-

+ 43 [forty-three]

+ At the zoo

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Tam jest zoo. Th- z-- i- t----. +
Tam są żyrafy. Th- g------- a-- t----. +
Gdzie są niedźwiedzie? Wh--- a-- t-- b----? +
   
Gdzie są słonie? Wh--- a-- t-- e--------? +
Gdzie są węże? Wh--- a-- t-- s-----? +
Gdzie są lwy? Wh--- a-- t-- l----? +
   
Mam aparat fotograficzny. I h--- a c-----. +
Mam też kamerę wideo. I a--- h--- a v---- c-----. +
Gdzie jest bateria? Wh--- c-- I f--- a b------? +
   
Gdzie są pingwiny? Wh--- a-- t-- p-------? +
Gdzie są kangury? Wh--- a-- t-- k--------? +
Gdzie są nosorożce? Wh--- a-- t-- r-----? +
   
Gdzie jest toaleta? Wh--- i- t-- t----- / r------- (a-.)? +
Tam jest kawiarnia. Th--- i- a c--- o--- t----. +
Tam jest restauracja. Th--- i- a r--------- o--- t----. +
   
Gdzie są wielbłądy? Wh--- a-- t-- c-----? +
Gdzie są goryle i zebry? Wh--- a-- t-- g------- a-- t-- z-----? +
Gdzie są tygrysy i krokodyle? Wh--- a-- t-- t----- a-- t-- c---------? +
   

Język baskijski

W Hiszpanii są cztery uznane języki. Są to: hiszpański, kataloński, galicyjski i baskijski. Język baskijski jako jedyny nie ma korzeni romańskich. Mówi się nim w hiszpańsko - francuskim obszarze granicznym. Języka baskijskiego używa około 800 000 ludzi. Jest uważany za najstarszy język na kontynencie europejskim. Pochodzenie tego języka wciąż jednak nie jest znane. Dlatego dla językoznawców baskijski do dzisiaj pozostaje zagadką. Jest też jedynym izolowanym językiem Europy. Oznacza to, że nie jest spokrewniony z żadnym innym językiem. Powodem tego mogłoby być położenie geograficzne. Lud baskijski był zawsze oddzielony górami i wybrzeżami. W ten sposób język ten przeżył też po inwazji Indoeuropejczyków.

Pojęcie Baskowie wywodzi się z łacińskiego vascones . Sami Baskowie nazywają się Euskaldunak , a więc "ludzie mówiący po baskijsku". Pokazuje to, jak bardzo identyfikują się ze swoim językiem Euskara . Euskara była przekazywana przez wieki przede wszystkim ustnie. Dlatego bardzo mało jest pisemnych źródeł. Standaryzacja tego języka ciągle nie jest zakończona. Większośc Basków jest dwu- lub kilkujęzyczna. Jednak bardzo pielęgnują baskijski język i kulturę. Ponieważ kraj Basków to region autonomiczny. Ułatwia to procesy polityczno - językowe i programy kulturalne. Dzieci mogą wybierać między zajęciami baskijskimi a hiszpańskimi. Istnieją również różne typowo baskijskie rodzaje sportów. Kultura i język Basków zdają się mieć przyszłość. Jedno baskijskie słowo zna zresztą cały świat. Jest to nazwisko od „El Che“ – … dokładnie tak, Guevara!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków świata. Dlatego też opłaca się wybrać na kurs i uczyć się _______ego jako języka obcego! Jego używanie wychodzi daleko poza pierwotny obszar językowy. Wówczas _______ przez podbój Ameryki rozszerzył się na Nowy Świat. Dzisiaj w Ameryce Środkowej i Południowej jest językiem dominującym! Obecnie _______m jako językiem ojczystym posługuje się około 388 milionów ludzi na całym świecie. Z tego 45 milionów zamieszkuje USA.

Obok ******nii mówi się nim też w Meksyku. _______ jest również językiem ojczystym w dużej części w Ameryce Środkowej i Południowej. 200 milionów Brazylijczyków również dobrze rozumie _______. _______ wykazuje bardzo duże podobieństwo do portugalskiego. Zalicza się do języków romańskich. Język powstał z mówionej łaciny późnej starożytności. Do języków romańskich należy także portugalski, francuski, włoski i rumuński. Wiele słów w tym języku jest podobnych i dzięki temu są łatwe do nauki. Co warto wiedziec: o języku i kulturze można dowiedzieć się w _______m instytucie kulturalnym Instituto Cervantes.