polski » angielski UK   W kinie


45 [czterdzieści pięć]

W kinie

-

+ 45 [forty-five]

+ At the cinema

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Chcemy pójść do kina. We w--- t- g- t- t-- c-----. +
Dzisiaj grają dobry film. A g--- f--- i- p------ t----. +
To najnowszy film. Th- f--- i- b---- n--. +
   
Gdzie jest kasa? Wh--- i- t-- c--- r-------? +
Czy są jeszcze wolne miejsca? Ar- s---- s---- a--------? +
Ile kosztują bilety? Ho- m--- a-- t-- a-------- t------? +
   
Kiedy zaczyna się seans? Wh-- d--- t-- s--- b----? +
Jak długo trwa ten film? Ho- l--- i- t-- f---? +
Czy można zarezerwować bilety? Ca- o-- r------ t------? +
   
Chciałbym / Chciałabym siedzieć z tyłu. I w--- t- s-- a- t-- b---. +
Chciałbym / Chciałabym siedzieć z przodu. I w--- t- s-- a- t-- f----. +
Chciałbym / Chciałabym siedzieć po środku. I w--- t- s-- i- t-- m-----. +
   
Ten film był ciekawy. Th- f--- w-- e-------. +
Ten film nie był nudny. Th- f--- w-- n-- b-----. +
Ale książka była lepsza. Bu- t-- b--- o- w---- t-- f--- w-- b---- w-- b-----. +
   
Jaka była muzyka? Ho- w-- t-- m----? +
Jacy byli aktorzy? Ho- w--- t-- a-----? +
Czy były napisy po angielsku? We-- t---- E------ s--------? +
   

Język a muzyka

Muzyka to światowy fenomen. Wszystkie narody świata tworzą muzykę. A muzyka rozumiana jest we wszystkich kulturach. Udowodniły to liczne badania naukowe. W tym celu samotnie żyjącemu ludowi puszczono muzykę zachodnią. To afrykańskie plemię nie miało żadnego dostępu do nowoczesnego świata. Mimo to rozpoznało, że są to wesołe lub smutne piosenki. Dlaczego tak się dzieje, nie jest jeszcze zbadane. Muzyka wydaje się jednak być językiem bez granic. I my wszyscy w jakiś sposób nauczyliśmy się ją prawidłowo interpretować. Dla ewolucji muzyka nie ma jednak żadnych korzyści. To, że ją rozumiemy, zależy od naszego języka. Ponieważ muzyka i język są powiązane.

W mózgu przetwarzane są w podobny sposób. Podobnie również funkcjonują. Tworzą tony i dźwięki według określonych reguł. Nawet dzieci rozumieją muzykę, nauczyły się tego w łonie matki. Tam słyszą melodię języka matki. Kiedy potem są już na świecie, potrafią zrozumieć muzykę. Można powiedzieć, że muzyka imituje melodię języków. Uczucia w języku i muzyce też wyraża się przez prędkość. Dzięki naszej językowej wiedzy rozumiemy więc emocje w muzyce. I odwrotnie, ludzie muzykalni często uczą się łatwiej języków. Wielu muzyków zapamiętuje języki jak melodie. Dzięki temu mogą łatwiej przypomnieć sobie język. Interesujące, że kołysanki na całym świecie brzmią podobnie. Udowadnia to, jak międzynarodowym językiem jest muzyka. I może też najpiękniejszym ze wszystkich…
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ jest językiem ojczystym około 75 milionów ludzi. Należy do języków drawidyjskich. Mówi się nim przede wszystkim w południowowschodnich Indiach. Po języku bengalskim i hindi jest najczęściej używanym językiem Indii. Wcześniej _______ w formie pisanej i mówionej był bardzo zróżnicowany. Można powiedzieć, że były to dwa różne języki. Potem język pisany został zmodernizowany tak, że dzisiaj może być stosowany wszędzie.

_______ dzieli się na wiele dialektów, przy czym północne są czystą formą. Wymowa nie jest tak prosta. Powinno się jej uczyć z rodzimym użytkownikiem języka. Pisany język _______ ma swoją własną formę. Jest to forma mieszana z alfabetu i pisma sylabowego. Cechą szczególną pisma są liczne okrągłe formy. Są one typowe dla pisma południowoindyjskiego. Ucz się _______, ma wiele do odkrycia!