polski » angielski UK   W domu handlowym


52 [pięćdziesiąt dwa]

W domu handlowym

-

+ 52 [fifty-two]

+ In the department store

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Pójdziemy do domu handlowego? Sh--- w- g- t- t-- d--------- s----? +
Muszę zrobić zakupy. I h--- t- g- s-------. +
Chcę zrobić duże zakupy. I w--- t- d- a l-- o- s-------. +
   
Gdzie są artykuły biurowe? Wh--- a-- t-- o----- s-------? +
Potrzebuję koperty i papier listowy. I n--- e-------- a-- s---------. +
Potrzebuję długopisy i flamastry. I n--- p--- a-- m------. +
   
Gdzie są meble? Wh--- i- t-- f--------? +
Potrzebuję szafę i komodę. I n--- a c------- a-- a c---- o- d------. +
Potrzebuję biurko i regał. I n--- a d--- a-- a b--------. +
   
Gdzie są zabawki? Wh--- a-- t-- t---? +
Potrzebuję lalkę i misia. I n--- a d--- a-- a t---- b---. +
Potrzebuję piłkę nożną i szachy. I n--- a f------- a-- a c---- b----. +
   
Gdzie są narzędzia? Wh--- a-- t-- t----? +
Potrzebuję młotek i obcęgi. I n--- a h----- a-- a p--- o- p-----. +
Potrzebuję wiertarkę i wkrętak. I n--- a d---- a-- a s----------. +
   
Gdzie jest biżuteria? Wh--- i- t-- j-------- / j------ (a-.) d---------? +
Potrzebuję łańcuszek i bransoletkę. I n--- a c---- a-- a b-------. +
Potrzebne mi są pierścionek i kolczyki. I n--- a r--- a-- e-------. +
   

Kobiety są bardziej uzdolnione językowo niż mężczyźni!

Kobiety są tak samo inteligentne jak mężczyźni. Przeciętnie mają podobny iloraz inteligencji. Różnią się jednak kompetencje płci. Mężczyźni potrafią na przykład lepiej myśleć trójwymiarowo. Również zadania matematyczne rozwiązują zwykle lepiej. Kobiety mają natomiast lepszą pamięć. Lepiej też władają językiem. Kobiety robią mniej błędów w ortografii i gramatyce. Mają też większy zasób słownictwa i czytają płynniej. Dlatego w testach językowych uzyskują zwykle lepsze wyniki. Powód językowej przewagi kobiet jest w mózgu. Męski i żeński mózg są inaczej zorganizowane. Za języki odpowiedzialna jest lewa półkula mózgu.

Ten region kontroluje procesy językowe. Mimo to kobiety w przetwarzaniu języka używają dwóch półkul. U nich dwie półkule mózgowe mogą się też lepiej wymieniać informacjami. Mózg żeński jest więc przy przetwarzaniu języka bardziej aktywny. W ten sposób kobiety mogą efektywniej przetwarzać język. Dlaczego te dwa mózgi się różnią, nie jest jeszcze wiadomo. Niektórzy naukowcy twierdzą, że przyczyną tego jest biologia. Żeńskie i męskie geny wpływają na rozwój mózgu. Również przez hormony kobiety i mężczyźni są tacy, jacy są. Inni mówią, że nasze wychowanie wpływa na nasz rozwój. Ponieważ z niemowlętami o płci żeńskiej więcej się rozmawia i czyta. Mali chłopcy natomiast dostają więcej zabawek technicznych. Może być więc tak, że nasze środowisko kształtuje nasz mózg. Jednak mówi się też, że pewne różnice istnieją na całym świecie. A w każdej kulturze dzieci wychowywane są inaczej…
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków mon-khmer. Jest językiem ojczystym ponad 80 milionów ludzi. Z chińskim nie jest spokrewniony. Większa część słownictwa ma jednak chińskie pochodzenie. Ma to związek z tym, że ****** przez 1000 lat był pod panowaniem Chin. W czasie kolonialnym na rozwój języka _______ego duży wpływ miał francuski. _______ jest językiem tonalnym.

Oznacza to, że wysokość tonu sylaby decyduje o znaczeniu słowa. Nieprawidłowa wymowa może więc całkowicie zmienić znaczenie lub pozbawić zdania sensu. Łącznie w _______m występuje sześć różnych wysokości tonów. Pisany jest dzisiaj łacińskimi literami. Wcześniej używane były znaki chińskie. Ponieważ _______ jest językiem izolującym, słowa nie podlegają odmianie. Język nie jest jeszcze do końca zbadany… Odkryj go, naprawdę się opłaca!