polski » angielski UK   Uczucia


56 [pięćdziesiąt sześć]

Uczucia

-

+ 56 [fifty-six]

+ Feelings

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
mieć ochotę to f--- l--- / w--- to +
Mamy ochotę. We f--- l---. / W- w--- t-. +
Nie mamy ochoty. We d---- f--- l---. / W- d--- w--- t-. +
   
bać się to b- a----d +
Boję się. I’- a-----. +
Nie boję się. I a- n-- a-----. +
   
mieć czas to h--- t--e +
On ma czas. He h-- t---. +
On nie ma czasu. He h-- n- t---. +
   
nudzić się to b- b---d +
Ona się nudzi. Sh- i- b----. +
Ona się nie nudzi. Sh- i- n-- b----. +
   
być głodnym to b- h----y +
Jesteście głodni? Ar- y-- h-----? +
Nie jesteście głodni? Ar---- y-- h-----? +
   
być spragnionym to b- t-----y +
Im chce się pić. Th-- a-- t------. +
Im nie chce się pić. Th-- a-- n-- t------. +
   

Języki tajne

Za pomocą języków chcemy innym przekazać, co myślimy i czujemy. Porozumienie jest więc najważniejszym zadaniem języka. Czasami jednak ludzie nie chcą być rozumiani przez wszystkich. Dlatego wynaleziono języki tajne. Języki tajne fascynują ludzi od tysiącleci. Juliusz Cezar miał na przykład swój własny tajny język. Wysyłał zakodowane wiadomości do wszystkich obszarów swojego cesarstwa. Jego wrogowie nie mogli odczytać zakodowanych wiadomości. Języki tajne są komunikacją chronioną. Przez nie różnimy się od innych. Pokazujemy, że należymy do jakiejś elitarnej grupy. Języków tajnych używamy z różnych powodów. Zakochani pisali do siebie od zawsze zakodowane listy.

Również określone grupy zawodowe miały zawsze swój własny język. Jest język magików, złodziei i kupców. Najczęściej jednak języki tajne używane są do celów politycznych. Języki te rozwijały się podczas prawie każdej wojny. Służby wojskowe i tajne mają swoich ekspertów od takich języków. Nauka kodowania to kryptologia. Nowoczesne kody bazują na skomplikowanych formułach matematycznych. Są one bardzo trudne do odkodowania. Bez zakodowanego języka nasze życie byłoby już niemożliwe. Dzisiaj wszędzie pracuje się za pomocą kodowanych danych. Karty kredytowe i e-maile – wszystko funkcjonuje za pomocą kodów. Szczególnie dzieci uważają języki tajne za coś fascynującego. Kochają wymieniać się ze swoimi przyjaciółmi poufnymi wiadomościami. Dla rozwoju dzieci tajne języki są nawet korzystne… Pobudzają kreatywność i wyczucie językowe!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do najważniejszych języków na świecie. Mówi w nim ponad 300 milionów ludzi w ponad 20 krajach. Ten afroazjatycki język powstał kilka tysięcy lat temu. Na początku mówiono w nim tylko na _______m półwyspie, później rozprzestrzenił się na inne tereny. Mówiony _______ różni się znacznie od języka literackiego. Jest również wiele różnych _______ch dialektów. Osoby mówiące w tym języku z róznych regionów często w ogóle nie mogą się zrozumieć.

Klasycznym językiem literackim dziś prawie się nie mówi. Występuje on przede wszystkim w pisanej formie. Zainteresowanie językiem _______m w ostatnich latach znacznie wzrosło. Szczególnie pismo _______e wielu ludzi uznaje za fascynujące. Pisze się tu z prawej strony do lewej. Kto chce nauczyć się _______ego, powinien przestrzegać określonej kolejności. Najpierw wymowa, potem gramatyka, a na końcu pismo. Jeśli ta kolejność jest zachowana, nauka na pewno będzie przyjemnością.