polski » angielski UK   Części ciała


58 [pięćdziesiąt osiem]

Części ciała

-

+ 58 [fifty-eight]

+ Parts of the body

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Rysuję mężczyznę. I a- d------ a m--. +
Najpierw głowę. Fi--- t-- h---. +
Ten mężczyzna nosi kapelusz. Th- m-- i- w------ a h--. +
   
Włosy są niewidoczne. On- c----- s-- t-- h---. +
Uszy też są niewidoczne. On- c----- s-- t-- e--- e-----. +
Pleców też nie widać. On- c----- s-- h-- b--- e-----. +
   
Rysuję oczy i usta. I a- d------ t-- e--- a-- t-- m----. +
Ten mężczyzna tańczy i śmieje się. Th- m-- i- d------ a-- l-------. +
Ten mężczyzna ma długi nos. Th- m-- h-- a l--- n---. +
   
W dłoniach trzyma laskę. He i- c------- a c--- i- h-- h----. +
Nosi także szalik wokół szyi. He i- a--- w------ a s---- a----- h-- n---. +
Jest zima i jest zimno. It i- w----- a-- i- i- c---. +
   
Ramiona są silne. Th- a--- a-- a-------. +
Nogi też są silne. Th- l--- a-- a--- a-------. +
Ten mężczyzna jest ze śniegu. Th- m-- i- m--- o- s---. +
   
Nie nosi spodni ani płaszcza. He i- n------ w------ p---- n-- a c---. +
Ale nie jest mu zimno. Bu- t-- m-- i- n-- f-------. +
On jest bałwanem. He i- a s------. +
   

Język naszych przodków

Nowoczesne języki mogą być badane przez lingwistów. Do tego używa się różnych metod. Jak jednak mówili ludzie przed tysiącami lat? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Mimo to naukowcy zajmują się tym od dawna. Chcieliby dowieść, jak mówiono dawniej. W tym celu próbują zrekonstruować stare formy językowe. Amerykańscy naukowcy dokonali fascynującego odkrycia. Przeanalizowali ponad 2 000 języków. Badali przy tym przede wszystkim budowę zdań. Wynik ich badań jest bardzo interesujący. Prawie połowa języków ma budowę S-O-V. Oznacza to zasadę: podmiot (Subjekt), dopełnienie (Objekt), czasownik (Verb).

Ponad 700 języków naśladuje model S-V-O. A około 160 języków funkcjonuje według systemu V-S-O. Wzór V-O-S jest stosowany tylko w około 40 językach. 120 języków wykazuje formy mieszane. O-V-S i O-S-V to natomiast znacznie rzadsze systemy. Większość badanych języków korzysta więc z zasady S-O-V. Do nich należy na przykład perski, japoński i turecki. Większość istniejących języków naśladuje natomiast wzór S-V-O. W rodzinie indoeuropejskiej dominuje dzisiaj właśnie ta budowa zdania. Naukowcy wierzą, że wcześniej mówiono wzorując się na modelu S-O-V. Na tym systemie bazują wszystkie języki. Potem jednak obrały rozbieżny rozwój. Dlaczego tak się stało, nie wiadomo. Zmiana budowy zdania musi mieć jednak powód. Ponieważ w ewolucji występuje wszystko to, co ma korzyści…
Zgadnij, jaki to język!
Język ******cki należy do języków południowosłowiańskich. Mówi się w nim przede wszystkim w Bośni i Hercegowinie. Ale także w Serbii, Chorwacji, Macedonii i Czarnogórze. Język ******cki jest językiem ojczystym dla około 2,5 milionów ludzi. Jest bardzo podobny do chorwackiego i serbskiego. Słownictwo, pisownia i gramatyka niewiele się tu różni. Kto mówi po ******cku, bardzo dobrze może zrozumieć Serbów i Chorwatów.

Dlatego nazwa język ******cki jest częstym tematem dyskusji. Niektórzy językoznawcy mają wątpliwości, czy ******cki jest odrębnym językiem. Twierdzą, że jest tylko narodową odmianą języka serbochorwackiego. Interesujące są liczne obce zapożyczenia występujące w tym języku. Wcześniej obszar ten należał przez długi czas do Wschodu i Zachodu. Dlatego w słownictwie występuje wiele pojęć arabskich, tureckich i perskich. W językach słowiańskich to zjawisko występuje bardzo rzadko. Ale dzięki temu ******cki jest językiem wyjątkowym.