polski » angielski UK   W banku


60 [sześćdziesiąt]

W banku

-

+ 60 [sixty]

+ At the bank

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Chciałbym / Chciałabym otworzyć konto. I w---- l--- t- o--- a- a------. +
Tu jest mój paszport. He-- i- m- p-------. +
A oto mój adres. An- h--- i- m- a------. +
   
Chciałbym / Chciałabym wpłacić pieniądze na swoje konto. I w--- t- d------ m---- i- m- a------. +
Chciałbym / Chciałabym pobrać pieniądze ze swojego konta. I w--- t- w------- m---- f--- m- a------. +
Chciałbym / Chciałabym odebrać wyciągi z konta. I w--- t- p--- u- t-- b--- s---------. +
   
Chciałbym / Chciałabym zrealizować czek podróżny. I w--- t- c--- a t---------- c----- / t--------- c---- (a-.). +
Jak wysokie są opłaty? Wh-- a-- t-- f---? +
Gdzie muszę podpisać? Wh--- s----- I s---? +
   
Czekam na przekaz z Niemiec. I’- e-------- a t------- f--- G------. +
Tu jest mój numer konta. He-- i- m- a------ n-----. +
Czy pieniądze doszły? Ha- t-- m---- a------? +
   
Chciałbym / Chciałabym wymienić te pieniądze. I w--- t- c----- m----. +
Potrzebne mi są dolary amerykańskie. I n--- U---------. +
Proszę dać mi drobne banknoty. Co--- y-- p----- g--- m- s---- n---- / b---- (a-.)? +
   
Czy jest tu bankomat? Is t---- a c-------- / a- A-- (a-.)? +
Ile pieniędzy mogę pobrać? Ho- m--- m---- c-- o-- w-------? +
Z których kart kredytowych mogę korzystać? Wh--- c----- c---- c-- o-- u--? +
   

Czy istnieje uniwersalna gramatyka?

Kiedy uczymy się języka, uczymy się też jego gramatyki. U dzieci, które uczą się języka ojczystego, dzieje się to automatycznie. Nie zauważają, że ich mózg uczy się wielu różnych reguł. Mimo tego uczą się języka ojczystego od początku prawidłowo. Ponieważ istnieje wiele języków, istnieje też wiele typów gramatyki. Czy jednak istnieje uniwersalna gramatyka? To pytanie zajmuje naukowców od dawna. Nowe badania mogą dać odpowiedź na to pytanie. Badacze mózgu doszli bowiem do interesującego odkrycia. Osobom badanym kazano nauczyć się reguł gramatycznych. Tymi osobami byli uczniowie szkół językowych. Uczyli się japońskiego i włoskiego. Połowa reguł gramatycznych była zmyślona.

Osoby badane nie wiedziały tego jednak. Po nauce zaprezentowano uczniom zdania. Osoby te musiały ocenić, czy zdania są poprawne. Podczas rozwiązywania przez nich zadań, analizowano ich mózg. Oznacza to, że naukowcy mierzyli aktywność mózgu. W ten sposób mogli sprawdzić, jak mózg reagował na zdania. I wyglądało to tak, jakby nasz mózg rozpoznawał gramatykę! Przy przetwarzaniu języka aktywne są określone obszary mózgu. Do nich należy też ośrodek Broca. Znajduje się w lewym kresomózgowiu. Kiedy uczniowie przerabiali prawdziwe reguły, był bardzo aktywny. Natomiast przy zmyślonych regułach ta aktywność wyraźnie spadała. Może być więc tak, że wszystkie typy gramatyki mają tą samą podstawę. Wtedy mogłyby naśladować te same reguły. A te reguły byłyby u nas wrodzone…
Zgadnij, jaki to język!
_______ jest najczęściej używanym językiem na świecie. Nie istnieje jeden język _______, występuje wiele jego odmian. Wszystkie należą do rodziny ******sko-tybetańskiej. Posługuje się nim w sumie ok. 1,3 miliarda ludzi. Większość z nich mieszka w _______ej Republice Ludowej i Tajwanie. Standardowy język _______ nazywany jest językiem mandaryńskim. Jako oficjalny język _______ej Republiki Ludowej jest językiem ojczystym 850 milionów ludzi.

Inne języki _______e określane są często tylko jako dialekty. Mandaryński rozumieją prawie wszyscy ci, którzy posługują się językiem _______m. Wszyscy ******czycy mają wspólne pismo, które powstało 4000 do 5000 lat temu. Dzięki temu język _______ ma najdłuższą tradycję literacką. _______e znaki pisma są trudniejsze niż system alfabetu. Gramatyka jednak jest stosunkowo łatwa do przyswojenia tak, że szybko widać postępy. I ciągle więcej ludzi chce uczyć się _______ego… Odważ się i Ty, _______ to język przyszłości!