polski » angielski UK   Zaimki dzierżawcze 1


66 [sześćdziesiąt sześć]

Zaimki dzierżawcze 1

-

+ 66 [sixty-six]

+ Possessive pronouns 1

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
ja – mój I – my +
Nie mogę znaleźć mojego klucza. I c---- f--- m- k--. +
Nie mogę znaleźć mojego biletu. I c---- f--- m- t-----. +
   
ty – twój yo- – y--r +
Znalazłeś / Znalazłaś swój klucz? Ha-- y-- f---- y--- k--? +
Znalazłeś / Znalazłaś swój bilet? Ha-- y-- f---- y--- t-----? +
   
on – jego he – h-s +
Wiesz, gdzie jest jego klucz? Do y-- k--- w---- h-- k-- i-? +
Wiesz, gdzie jest jego bilet? Do y-- k--- w---- h-- t----- i-? +
   
ona – jej sh- – h-r +
Zginęły jej pieniądze. He- m---- i- g---. +
I zginęła także jej karta kredytowa. An- h-- c----- c--- i- a--- g---. +
   
my – nasz we – o-r +
Nasz dziadek jest chory. Ou- g---------- i- i--. +
Nasza babcia jest zdrowa. Ou- g---------- i- h------. +
   
wy – wasz yo- – y--r +
Dzieci, gdzie jest wasz tato? Ch------- w---- i- y--- f-----? +
Dzieci, gdzie jest wasza mama? Ch------- w---- i- y--- m-----? +
   

Język kreatywny

Kreatywność jest dzisiaj ważną cechą. Każdy chce być kreatywny. Ponieważ ludzie kreatywni uchodzą za inteligentnych. Również nasz język powinien być kreatywny. Wcześniej próbowano mówić w sposób możliwie poprawny. Dzisiaj można mówić kreatywnie. Reklama i nowe media są przykładem tego. Pokazują, jak można bawić się językiem. Od 50 lat znaczenie kreatywności ciągle rośnie. Tym fenomenem zajmują się również naukowcy. Psycholodzy, pedagodzy i filozofowie badają kreatywne procesy. Kreatywność jest przy tym definiowana jako zdolność do tworzenia nowych rzeczy. Kreatywny mówca tworzy więc nowe formy językowe.

Mogą to być słowa czy struktury gramatyczne. Językoznawcy po kreatywnym języku rozpoznają, jak zmienia się język. Ale nie wszyscy ludzie rozumieją nowe elementy językowe. Aby zrozumieć język kreatywny, potrzeba wiedzy. Trzeba wiedzieć, jak język funkcjonuje. I znać świat, w którym żyją użytkownicy języka. Tylko w ten sposób można zrozumieć, co chcą nam powiedzieć. Przykładem na to jest język młodzieży. Dzieci i młodzi ludzie ciągle tworzą nowe pojęcia. Dorośli często nie rozumieją tych słów. Tymczasem są nawet słowniki, które wyjaśniają język młodzieży. Ale w większości już po jednym pokoleniu stają się przestarzałe! Kreatywnego języka można się jednak nauczyć. Trenerzy oferują różne kursy na to. Najważniejszą zasadą jest zawsze: uaktywnij swój wewnętrzny głos!
Zgadnij, jaki to język!
_______ należy do języków ugrofińskich. Jest więc spokrewniony z fińskim i węgierskim. Podobieństwa do węgierskiego jest ciężko dostrzec. Wiele osób twierdzi, że _______ podobny jest do łotewskiego lub litewskiego. Ale to nie jest prawdą. Ponieważ te dwa języki należą do całkiem innej rodziny. W _______m nie ma rodzajników.

Nie ma różnicy pomiędzy rodzajnikiem żeńskim a męskim. Za to występuje 14 różnych przypadków. ******ska ortografia nie jest bardzo trudna. Dostosowana jest do wymowy. Ale tą powinno się koniecznie ćwiczyć z rodzimym użytkownikiem tego języka. Kto chce uczyć się _______ego, potrzebuje samodyscypliny i cierpliwości. ******czycy nie zwracają uwagi na drobne błędy obcokrajowców… Cieszą się, jeśli ktoś interesuje się ich językiem!