polski » angielski UK   Przymiotniki 2


79 [siedemdziesiąt dziewięć]

Przymiotniki 2

-

+ 79 [seventy-nine]

+ Adjectives 2

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Mam na sobie niebieską sukienkę. I a- w------ a b--- d----. +
Mam na sobie czerwoną sukienkę. I a- w------ a r-- d----. +
Mam na sobie zieloną sukienkę. I a- w------ a g---- d----. +
   
Kupię czarną torebkę. I’- b----- a b---- b--. +
Kupię brązową torebkę. I’- b----- a b---- b--. +
Kupię białą torebkę. I’- b----- a w---- b--. +
   
Potrzebuję nowy samochód. / Potrzebuję nowe auto. I n--- a n-- c--. +
Potrzebuję szybki samochód. / Potrzebuję szybkie auto. I n--- a f--- c--. +
Potrzebuję wygodny samochód. / Potrzebuję wygodne auto. I n--- a c---------- c--. +
   
Tu na górze mieszka stara kobieta. An o-- l--- l---- a- t-- t--. +
Tu na górze mieszka gruba kobieta. A f-- l--- l---- a- t-- t--. +
Tu na dole mieszka wścibska kobieta. A c------ l--- l---- b----. +
   
Nasi goście to byli mili ludzie. Ou- g----- w--- n--- p-----. +
Nasi goście to byli uprzejmi ludzie. Ou- g----- w--- p----- p-----. +
Nasi goście to byli interesujący ludzie. Ou- g----- w--- i---------- p-----. +
   
Mam kochane dzieci. I h--- l----- c-------. +
Ale ci sąsiedzi mają niegrzeczne dzieci. Bu- t-- n--------- h--- n------ c-------. +
Czy pana / pani dzieci są grzeczne? Ar- y--- c------- w--- b------? +
   

Jeden język, wiele odmian

Także wtedy, gdy znamy tylko jeden język, mówimy wieloma językami. Język nie jest bowiem zamkniętym systemem. Każdy język wykazuje wiele wymiarów. Język to żywy system. Osoby mówiące zorientowane są w rozmowie na swoich partnerów. Dlatego też ludzie zmieniają język, w którym mówią. Taka zmiana przejawia się w różnych formach. Każdy język ma na przykład swoją historię. Historia zmieniała się i dalej będzie się zmieniać. Można to zauważyć po tym, że ludzie starsi mówią inaczej niż młodzi. W większości językach są również różne dialekty. Wiele osób mówiących dialektem może jednak przystosować się do swojego otoczenia. W określonych sytuacjach mówią w języku standardowym.

Różne grupy społeczne mają różne języki. Język ludzi młodych czy myśliwych jest tego przykładem. W pracy większość ludzi mówi inaczej niż w domu. Wiele osób w pracy używa też języka fachowego. Różnice są widoczne zarówno w języku mówionym, jak i pisanym. Język mówiony jest zwykle o wiele prostszy niż pisany. Ta różnica może być bardzo duża. Ma to miejsce wtedy, gdy języki pisane długo nie zmieniają się. Ludzie muszą się wtedy nauczyć korzystać z języka w formie pisanej. Często różni się też język kobiet i mężczyzn. W społeczeństwach zachodnich ta różnica nie jest bardzo duża. Są jednak kraje, w których kobiety mówią całkiem inaczej niż mężczyźni. W niektórych kulturach również grzeczność ma swoje własne formy. Mówienie nie jest więc takie łatwe! Musimy przy tym zwracać uwagę na wiele różnych rzeczy jednocześnie…
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ jest językiem południowosłowiańskim. Jest bardzo blisko spokrewniony z serbskim, bośniackim i czarnogórskim. Użytkownicy tych języków mogą zrozumieć się bez problemów. Dlatego też wielu językoznawców twierdzi, że _______ nie jest odrębnym językiem. Traktują go jak jedną z wielu odmian języka serbo_______ego. Na świecie mówi nim około 7 milionów ludzi. Pisany jest literami łacińskimi.

Alfabet _______, złożony z 30 liter zawiera kilka znaków szczególnych. Ortografia dostosowana jest do wymowy słów. Dotyczy to również słów, pochodzących z innych języków. Akcent _______ego jest melodyjny. Oznacza to, że przy akcentowaniu decydująca jest wysokość sylab. Gramatyka ma siedem przypadków i nie zawsze jest łatwa. Jednak nauka _______ego opłaca się. ******ja jest naprawdę cudownym krajem na urlop!