polski » angielski UK   Dni tygodnia


9 [dziewięć]

Dni tygodnia

-

+ 9 [nine]

+ Days of the week

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Poniedziałek Mo---y +
Wtorek Tu----y +
Środa We------y +
   
Czwartek Th-----y +
Piątek Fr---y +
Sobota Sa-----y +
   
Niedziela Su---y +
tydzień th- w--k +
od poniedziałku do niedzieli fr-- M----- t- S----y +
   
Pierwszy dzień to poniedziałek. Th- f---- d-- i- M-----. +
Drugi dzień to wtorek. Th- s----- d-- i- T------. +
Trzeci dzień to środa. Th- t---- d-- i- W--------. +
   
Czwarty dzień to czwartek. Th- f----- d-- i- T-------. +
Piąty dzień to piątek. Th- f---- d-- i- F-----. +
Szósty dzień to sobota. Th- s---- d-- i- S-------. +
   
Siódmy dzień to niedziela. Th- s------ d-- i- S-----. +
Tydzień ma siedem dni. Th- w--- h-- s---- d---. +
My pracujemy tylko pięć dni. We o--- w--- f-- f--- d---. +
   

Planowy język esperanto

Angielski jest dzisiaj najważniejszym językiem na świecie. Za pomocą niego mogą porozumiewać się wszyscy ludzie. Ale taki cel chcą osiągnąć również inne języki. Na przykład języki planowe. Języki planowe są świadomie rozwijane i wypracowane. Istnieje więc jakiś plan, zgodnie z którym są tworzone. W językach planowych pomieszane są elementy z różnych języków. Dzięki temu powinny być przyswajalne dla wielu ludzi. Celem każdego języka planowego jest zatem międzynarodowa komunikacja. Najpopularniejszym językiem planowym jest esperanto. Po raz pierwszy został zaprezentowany w 1887 r. w Warszawie. Jego twórcą był lekarz Ludwik L. Zamenhof. Widział on w problemach komunikacyjnych główną przyczynę niepokoju.

Dlatego chciał stworzyć jeden język, który łączyłby narody. Za pomocą niego wszyscy ludzie powinni rozmawiać ze sobą równoprawnie. Pseudonimem lekarza był Dr. Esperanto, "mający nadzieję". Pokazuje to, jak bardzo wierzył w swoje marzenie. Idea uniwersalnego porozumienia jest jednak o wiele starsza. Do dzisiaj rozwinęło się wiele różnych języków planowych. Wraz z nimi łączą się również takie cele jak tolerancja i prawa ludzi. Dziś esperanto używany jest przez ludzi w ponad 120 krajach. Esperanto ma też krytyczne głosy. Na przykład 70% słownictwa ma pochodzenie romańskie. Jest też ukształtowany wyraźnie na języki indoeuropejskie. Jego użytkownicy wymieniają opinie na kongresach i w związkach. Regularnie organizowane są spotkania i wykłady. Więc jak, chciałbyś uczyć się esperanto? Ĉu vi parolas Esperanton? – Jes, mi parolas Esperanton tre bone!
Zgadnij, jaki to język!
_______ amerykański zalicza się do języków zachodniogermańskich. Tak jak kanadyjski _______ jest dialektem północnoamerykańskiego _______ego. Jest językiem ojczystym około 300 milionów ludzi. Dzięki temu jest najczęściej używaną odmianą _______ego. Jest bardzo podobny do brytyjskiego _______ego. Osoby, posługujące się obiema odmianami mogą się ze sobą porozumiewać bez problemu. Tylko w przypadku bardzo silnych dialektów z obu stron, konwersacja może być utrudniona.

Między tymi dwiema odmianami występuje jednak kilka znaczących różnic. Dotyczą one przede wszystkim wymowy, słownictwa i ortografii. W niektórych przypadkach może różnić się też gramatyka i interpunkcja. W porównaniu do brytyjskiego _______ego amerykański przybiera na znaczeniu. Ma to podłoże przede wszystkim w oddziaływaniu północnoamerykańskiego przemysłu filmowego i muzycznego. Od stuleci transmituje on ich język na cały świat. Nawet Indie i Pakistan, dawniej brytyjska kolonia, przejmują dzisiaj amerykanizmy. Naucz się amerykańskiego _______ego, jest najbardziej wpływowym językiem świata!