polski » angielski UK   Zdania podrzędne z czy


93 [dziewięćdziesiąt trzy]

Zdania podrzędne z czy

-

+ 93 [ninety-three]

+ Subordinate clauses: if

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Nie wiem, czy on mnie kocha. I d---- k--- i- h- l---- m-. +
Nie wiem, czy on wróci. I d---- k--- i- h---- c--- b---. +
Nie wiem, czy on do mnie zadzwoni. I d---- k--- i- h---- c--- m-. +
   
Czy on mnie kocha? Ma--- h- d------ l--- m-? +
Czy on wróci? Ma--- h- w---- c--- b---? +
Czy on do mnie zadzwoni? Ma--- h- w---- c--- m-? +
   
Zadaję sobie pytanie, czy on o mnie myśli. I w----- i- h- t----- a---- m-. +
Zadaję sobie pytanie, czy on ma kogoś innego. I w----- i- h- h-- s------ e---. +
Zadaję sobie pytanie, czy on kłamie. I w----- i- h- l---. +
   
Czy on w ogóle o mnie myśli? Ma--- h- t----- o- m-? +
Czy on w ogóle ma inną? Ma--- h- h-- s------ e---? +
Czy on w ogóle mówi prawdę? Ma--- h- t---- m- t-- t----? +
   
Wątpię, czy on mnie naprawdę lubi. I d---- w------ h- r----- l---- m-. +
Wątpię, czy on do mnie napisze. I d---- w------ h---- w---- t- m-. +
Wątpię, czy on się ze mną ożeni. I d---- w------ h---- m---- m-. +
   
Czy on mnie naprawdę lubi? Do-- h- r----- l--- m-? +
Czy on do mnie w ogóle napisze? Wi-- h- w---- t- m-? +
Czy on się ze mną ożeni? Wi-- h- m---- m-? +
   

Jak mózg uczy się gramatyki?

Naukę naszego języka ojczystego rozpoczęliśmy jako niemowlęta. Dzieje się to całkiem automatycznie. Nie zauważamy tego. Nasz mózg podczas nauki musi jednak wykonać ogromną pracę. Kiedy uczymy się na przykład gramatyki, ma bardzo dużo pracy. Każdego dnia słyszy nowe rzeczy. Dostaje ciągle nowe impulsy. Mózg nie potrafi jednak przetworzyć każdego impulsu pojedynczo. Musi działać ekonomicznie. Dlatego jest zorientowany na regularność. Mózg zauważa to, co często słyszy. Zapisuje, jak często występuje określona rzecz. Z takich przykładów tworzy później gramatyczną regułę.

Dzieci wiedzą, czy zdanie jest prawidłowe czy błędne. Nie wiedzą natomiast, dlaczego tak jest. Ich mózg zna reguły, nie ucząc się ich. Dorośli uczą się języków inaczej. Znają już struktury swojego języka ojczystego. Tworzą one podstawę dla nowych reguł gramatycznych. Żeby się uczyć, dorośli potrzebują jednak lekcji. Kiedy mózg uczy się gramatyki, ma stały system. Jest to widoczne na przykład w rzeczownikach i czasownikach. Są zapisywane w różnych obszarach mózgu. Podczas ich przetwarzania aktywne są różne regiony. Prostych reguł inaczej też się uczy niż reguł złożonych. Przy regułach złożonych kilka obszarów mózgu współpracuje ze sobą. Jak dokładnie mózg uczy się gramatyki, nie jest jeszcze zbadane. Wiadomo jednak, że teoretycznie może nauczyć się każdej gramatyki…
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków północnogermańskich. Jest językiem ojczystym dla ponad 8 milionów ludzi. Mówi się nim w Szwecji i częściowo również w Finlandii. ******i mogą bez problemu porozumieć się z Norwegami. Istnieje nawet język mieszany, który łączy elementy z obu języków. Konwersacja możliwa jest również z Duńczykami, jeśli dwie strony mówią wyraźnie. _______ alfabet posiada 29 liter.

Cechą szczególną _______ego jest system samogłosek. Długie i krótkie samogłoski decydują o znaczeniu słowa. Również wysokość tonu odgrywa tu dużą rolę. _______e słowa i zdania są z reguły krótkie. Szyk zdania trzyma się stałych reguł. Również gramatyka nie jest skomplikowana. Struktury podobne są do języka angielskiego. Ucz się _______ego, wcale nie jest trudny!