polski » angielski UK   Dopełniacz


99 [dziewięćdziesiąt dziewięć]

Dopełniacz

-

+ 99 [ninety-nine]

+ Genitive

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
kot mojej przyjaciółki my g----------- c-t +
pies mojego przyjaciela my b---------- d-g +
zabawki moich dzieci my c--------- t--s +
   
To jest płaszcz mojego kolegi. Th-- i- m- c---------- o-------. +
To jest samochód mojej koleżanki. Th-- i- m- c---------- c--. +
To jest praca moich kolegów. Th-- i- m- c---------- w---. +
   
Urwał się guzik od koszuli. Th- b----- f--- t-- s---- i- g---. +
Zginął klucz od garażu. Th- g----- k-- i- g---. +
Komputer szefa jest zepsuty. Th- b---- c------- i- n-- w------. +
   
Kim są rodzice tej dziewczynki? Wh- a-- t-- g----- p------? +
Jak dojdę do domu jej rodziców? Ho- d- I g-- t- h-- p------- h----? +
Ten dom stoi na końcu ulicy. Th- h---- i- a- t-- e-- o- t-- r---. +
   
Jak nazywa się stolica Szwajcarii? Wh-- i- t-- n--- o- t-- c------ c--- o- S----------? +
Jaki jest tytuł tej książki? Wh-- i- t-- t---- o- t-- b---? +
Jak nazywają się dzieci sąsiadów? Wh-- a-- t-- n---- o- t-- n---------- / n--------- (a-.) c-------? +
   
Kiedy dzieci mają ferie / wakacje? Wh-- a-- t-- c--------- h-------? +
Kiedy są godziny przyjęć tego lekarza? Wh-- a-- t-- d------- c----------- t----? +
Kiedy są godziny otwarcia tego muzeum? Wh-- t--- i- t-- m----- o---? +
   

Lepsza koncentracja = lepsza nauka

Kiedy uczymy się, musimy się skoncentrować. Cała nasza uwaga musi kierować się na jakąś rzecz. Zdolność koncentracji nie jest wrodzona. Musimy się najpierw nauczyć koncentrować się. Dzieje się to zwykle w przedszkolu czy w szkole. W wieku sześciu lat dzieci mogą być skoncentrowane przez około 15 minut. Młodzież w wieku 14 lat pracuje skoncentrowana dwa razy dłużej. Faza koncentracji osób dorosłych trwa około 45 minut. Po określonym czasie koncentracja spada. Osoby uczące się tracą wtedy zainteresowanie materiałem. Mogą być też zmęczone lub zestresowane. Nauka jest przez to trudniejsza. Pamięć nie może już tak dobrze zapamiętać materiału.

Jednak swoją koncentrację można poprawić! Ważne jest, by przed rozpoczęciem nauki być wyspanym. Kto jest zmęczony, może skoncentrować się tylko przez krótki czas. Nasz mózg robi więcej błędów, gdy jesteśmy zmęczeni. Również emocje wpływają na naszą koncentrację. Kto chce uczyć się efektywnie, powinien być obojętny emocjonalnie. Zbyt wiele pozytywnych czy negatywnych emocji zmniejsza sukces w nauce. Oczywiście nie zawsze można kontrolować swoje uczucia. Można jednak spróbować podczas nauki je zignorować. Kto chce być skoncentrowany, musi być zmotywowany. Podczas uczenia musimy mieć postawiony cel. Tylko wtedy nasz mózg jest gotowy do koncentracji. Dla dobrej koncentracji jest też ważne spokojne otoczenie. Podczas nauki powinno się też pić dużo wody, utrzymuje to mózg w dobrej kondycji. Kto będzie tego wszystkiego przestrzegał, na pewno długo będzie skoncentrowany!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ jest językiem ojczystym około 75 milionów ludzi. Należy do języków drawidyjskich. Mówi się nim przede wszystkim w południowowschodnich Indiach. Po języku bengalskim i hindi jest najczęściej używanym językiem Indii. Wcześniej _______ w formie pisanej i mówionej był bardzo zróżnicowany. Można powiedzieć, że były to dwa różne języki. Potem język pisany został zmodernizowany tak, że dzisiaj może być stosowany wszędzie.

_______ dzieli się na wiele dialektów, przy czym północne są czystą formą. Wymowa nie jest tak prosta. Powinno się jej uczyć z rodzimym użytkownikiem języka. Pisany język _______ ma swoją własną formę. Jest to forma mieszana z alfabetu i pisma sylabowego. Cechą szczególną pisma są liczne okrągłe formy. Są one typowe dla pisma południowoindyjskiego. Ucz się _______, ma wiele do odkrycia!