polski » esperanto   Miesiące


11 [jedenaście]

Miesiące

-

11 [dek unu]

Monatoj

11 [jedenaście]

Miesiące

-

11 [dek unu]

Monatoj

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiesperanto
styczeń ja----o
luty fe-----o
marzec ma--o
   
kwiecień ap---o
maj ma-o
czerwiec ju--o
   
To jest sześć miesięcy. Ti- e---- s-- m------.
Styczeń, luty, marzec, Ja------ f-------- m----,
kwiecień, maj i czerwiec. ap----- m--- k-- j----.
   
lipiec ju--o
sierpień aŭ----o
wrzesień se------o
   
październik ok----o
listopad no-----o
grudzień de-----o
   
To też (jest) sześć miesięcy. Ti- a---- e---- m------.
Lipiec, sierpień, wrzesień, Ju---- a------- s--------,
październik, listopad i grudzień. ok------ n------- k-- d-------.
   
Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /customers/0/c/2/50languages.com/httpd.www/common/languages.php on line 32

Zgadnij, jaki to język!
_______ jako język sztuczny. Języki sztuczne są świadomie opracowywane, tworzone według jakiegoś planu. Łączy się przy tym elementy z różnych języków. Sztuczne języki powinny być łatwe do przyswojenia dla jak największej liczby ludzi. _______ po raz pierwszy został zaprezentowany w 1887 roku w Warszawie. Jego założycielem był lekarz Ludwik L. Zamenhof (Pseudonim: Dr. _______, "mający nadzieję"). W problemach z komunikacją widział główną przyczynę niezgody.

Dlatego też chciał stworzyć neutralny język, łączący narody. Dzisiaj _______ jest najbardziej znanym językiem sztucznym na świecie. Łączy on też takie cele jak tolerancja i prawa człowieka. _______ jest ukształtowany w znacznym stopniu przez języki indoeuropejskie. Większa część słownictwa ma na przykład pochodzenie romańskie. Znany jest przez ludzi w ponad 120 krajach. Spotykają się oni regularnie w stowarzyszeniach i na międzynarodowych konkresach. Naucz się _______ i zdobądź nowych przyjaciół!