polski » esperanto   Zwiedzanie miasta


42 [czterdzieści dwa]

Zwiedzanie miasta

-

+ 42 [kvardek du]

+ Urbovizito

42 [czterdzieści dwa]

Zwiedzanie miasta

-

42 [kvardek du]

Urbovizito

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiesperanto
Czy targ jest otwarty w niedzielę? Ĉu l- b----- d------ m----------? +
Czy targi są czynne w poniedziałki? Ĉu l- f---- l---- m----------? +
Czy ta wystawa jest otwarta we wtorki? Ĉu l- e--------- m---- m----------? +
   
Czy zoo jest otwarte w środy? Ĉu l- b-------- m------- m----------? +
Czy to muzeum jest otwarte w czwartki? Ĉu l- m---- ĵ---- m----------? +
Czy ta galeria jest otwarta w piątki? Ĉu l- g------ v------- m----------? +
   
Czy można robić zdjęcia? Ĉu o-- r----- f---? +
Czy za wstęp trzeba płacić? Ĉu o-- d---- p--- p-- e----? +
Ile kosztuje wstęp? Ki-- k----- l- e----? +
   
Czy są zniżki dla grup? Ĉu e---- r----- p-- g-----? +
Czy są zniżki dla dzieci? Ĉu e---- r----- p-- i------? +
Czy są zniżki dla studentów? Ĉu e---- r----- p-- s--------? +
   
Co to jest za budynek? Ki- k--------- e---- t--? +
Ile lat ma ten budynek? Ki------ e---- l- k---------? +
Kto zbudował ten budynek? Ki- k-------- l- k----------? +
   
Interesuję się architekturą. Mi i---------- p-- a----------. +
Interesuję się sztuką. Mi i---------- p-- a---. +
Interesuję się malarstwem. Mi i---------- p-- p--------. +
   

Języki szybkie, języki wolne

Na świecie istnieje ponad 6 000 różnych języków. Wszystkie jednak mają taką samą funkcję. Pomagają nam w wymianie informacji. To dotyczy każdego języka w inny sposób. Ponieważ każdy język funkcjonuje według własnych reguł. Również szybkość, z jaką jest używany, różni się. Dowiedli tego naukowcy w różnych badaniach. W tym celu przetłumaczono krótkie teksty na kilka języków. Teksty te zostały później odczytane przez rodzimych użytkowników języka. Wynik był jednoznaczny. Japoński i hiszpański to najszybsze języki. W tych językach mówi się prawie 8 sylab na sekundę. Wyraźnie wolniej mówią Chińczycy.

Wypowiadają tylko 5 sylab na sekundę. Prędkość zależy od złożoności sylab. Kiedy sylaby są złożone, mówienie trwa dłużej. Niemiecki zawiera przykładowo 3 głoski na sylabę. Dlatego mówi się nim stosunkowo wolno. Szybkie mówienie nie oznacza jednak wiele informacji. Wręcz przeciwnie! W szybko wypowiadanych sylabach zawarte są tylko nieliczne informacje. Chociaż Japończycy mówią szybko, to wydają jednak mało treści. "Powolny" chiński wyraża natomiast dużo w niewielu słowach. Sylaby w języku angielskim też zawierają dużo informacji. Interesujące jest to, że badane języki są tak samo efektywne! Oznacza to, że kto mówi wolniej, więcej przekazuje informacji. A kto szybciej, potrzebuje więcej słów. W efekcie wszyscy dochodzą do celu prawie jednocześnie…
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków południowosłowiańskich. Jest językiem ojczystym dla około 2 milionów ludzi. Zamieszkują oni ******nię, Chorwację, Serbię, Austrię, Włochy i Węgry. W wielu miejscach podobny jest do czeskiego i słowackiego. Można również znaleźć wiele wpływów z serbochorwackiego. Chociaż ******nia jest małym krajem, występuje tam wiele różnych dialektów. Ma to związek z tym, że obszar ten ma za sobą bardzo zmienną historię.

Widać to również w słownictwie, które zawiera wiele obcych pojęć. _______ pisany jest alfabetem łacińskim. Gramatyka rozróżnia sześć przypadków i trzy rodzaje. Przy wymowie istnieją dwa oficjalne systemy głoskowe. Jeden z nich rozróżnia wysokie i głębokie tony. Kolejną cechą szczególną tego języka jest archaiczna struktura. W stosunku do innych języków ******ńcy byli bardzo otwarci. Tym bardziej cieszą się z zainteresowania ich językiem!