polski » esperanto   Uczucia


56 [pięćdziesiąt sześć]

Uczucia

-

56 [kvindek ses]

Sentoj

56 [pięćdziesiąt sześć]

Uczucia

-

56 [kvindek ses]

Sentoj

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiesperanto
mieć ochotę emi
Mamy ochotę. Ni e---.
Nie mamy ochoty. Ni n- e---.
   
bać się ti-i
Boję się. Mi t----.
Nie boję się. Mi n- t----.
   
mieć czas ha-- t----n
On ma czas. Li h---- t-----.
On nie ma czasu. Li n- h---- t-----.
   
nudzić się en-i
Ona się nudzi. Ŝi e----.
Ona się nie nudzi. Ŝi n- e----.
   
być głodnym ma----i
Jesteście głodni? Ĉu v- m-------?
Nie jesteście głodni? Ĉu v- n- m-------?
   
być spragnionym so--i
Im chce się pić. Ĉu v- s-----?
Im nie chce się pić. Ĉu v- n- s-----?
   
Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /customers/0/c/2/50languages.com/httpd.www/common/languages.php on line 32

Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do najważniejszych języków na świecie. Mówi w nim ponad 300 milionów ludzi w ponad 20 krajach. Ten afroazjatycki język powstał kilka tysięcy lat temu. Na początku mówiono w nim tylko na _______m półwyspie, później rozprzestrzenił się na inne tereny. Mówiony _______ różni się znacznie od języka literackiego. Jest również wiele różnych _______ch dialektów. Osoby mówiące w tym języku z róznych regionów często w ogóle nie mogą się zrozumieć.

Klasycznym językiem literackim dziś prawie się nie mówi. Występuje on przede wszystkim w pisanej formie. Zainteresowanie językiem _______m w ostatnich latach znacznie wzrosło. Szczególnie pismo _______e wielu ludzi uznaje za fascynujące. Pisze się tu z prawej strony do lewej. Kto chce nauczyć się _______ego, powinien przestrzegać określonej kolejności. Najpierw wymowa, potem gramatyka, a na końcu pismo. Jeśli ta kolejność jest zachowana, nauka na pewno będzie przyjemnością.