polski » włoski   Umówione spotkanie


24 [dwadzieścia cztery]

Umówione spotkanie

-

+ 24 [ventiquattro]

+ Appuntamento

24 [dwadzieścia cztery]

Umówione spotkanie

-

24 [ventiquattro]

Appuntamento

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiitaliano
Spóźniłeś / Spóźniłaś się na autobus? Ha- p---- l--------? +
Czekałem / Czekałam na ciebie pół godziny. Ti h- a-------- p-- m-------. +
Nie masz przy sobie komórki? No- h-- c-- t- u- c--------? +
   
Następnym razem bądź punktualnie! La p------- v---- s-- p-------! +
Następnym razem weź taksówkę! La p------- v---- p----- u- t---! +
Następnym razem weź parasol! La p------- v---- p----- u- o-------! +
   
Jutro mam wolne. Do---- s--- l-----. +
Możemy się jutro spotkać? Ci v------ d-----? +
Przykro mi, jutro nie mogę. Mi d-------- d----- n-- p----. +
   
Masz jakieś plany na weekend? Ha- g-- p-------- p-- q----- f--- s--------? +
A może jesteś już umówiony / umówiona? O h-- g-- q------ i------? +
Proponuję, żebyśmy się spotkali w weekend. Io p------- d- v------ q----- f--- s--------. +
   
Urządzimy piknik? Fa------ u- p-----? +
Pojedziemy na plażę? An----- i- s-------? +
Pojedziemy w góry? An----- i- m-------? +
   
Odbiorę cię z biura. Ti p---- a p------- i- u------. +
Odbiorę cię z domu. Ti p---- a p------- a c---. +
Odbiorę cię z przystanku autobusowego. Ti p---- a p------- a--- f------ d-----------. +
   

Wskazówki do nauki języków obcych

Nauka nowego języka jest zawsze mozolna. Wymowa, reguły gramatyczne i słownictwo wymagają dużo dyscypliny. Są jednak różne metody, które ułatwiają naukę! Ważne jest przy tym pozytywne myślenie. Ciesz się więc z nowego języka i nowych doświadczeń! To, od czego zaczniesz, jest z reguły obojętne. Wyszukaj tematu, który szczególnie Cię interesuje. Rozsądnie jest skupić się najpierw na słuchaniu i mówieniu. Potem czytaj i pisz teksty. Poznaj system, który pasuje do Ciebie i Twojej codzienności. Przymiotników możesz uczyć się wraz z ich przeciwieństwami. Albo rozwiesić po mieszkaniu karteczki ze słówkami. Podczas sportu i w samochodzie możesz uczyć się z plików audio.

Jeśli jakiś dany temat przychodzi Ci z trudem, przerwij. Zrób sobie przerwę lub ucz się czegoś innego! W ten sposób nie stracisz ochoty do dalszej nauki. Rozwiązywanie krzyżówek w nowym języku jest dobrą zabawą. Urozmaicenie przynoszą filmy w języku obcym. Z obcojęzycznych gazet uczysz się wiele o kraju i ludziach. W internecie jest wiele ćwiczeń, które są uzupełnieniem Twoich książek. Znajdź przyjaciół, którzy też mają radość z nauki języków. Nie ucz się nigdy nowych treści oddzielnie, ale zawsze w kontekście! Powtarzaj wszystko regularnie! W ten sposób Twój mózg dobrze utrwali sobie materiał. Kto ma dosyć teorii, powinien spakować walizki! Nigdzie nauka nie jest tak efektywna jak wśród rodzimych użytkowników języka. W podróży możesz prowadzić dziennik ze swoimi doświadczeniami. Najważniejsze jest jednak: nigdy się nie poddawaj!
Zgadnij, jaki to język!
W języku _______m mówi około 75 milionów ludzi. Mieszkają oni głównie w Korei Północnej i Południowej. Ale również w Chinach i Japonii występują mniejszości _______e. Jest jeszcze kwestią sporną, do jakiej rodziny językowej należy _______. Podział Korei daje się zauważyć też w języku obu tych krajów. ****** Południowa przejmuje na przykład wiele słów z angielskiego. Mieszkańcy Korei Północnej tych słów często nie rozumieją.

Języki standardowe obu krajów dostosowane są do obecnych dialektów głównych miast. Inną cechą szczególną języka _______ego jest jego dokładność. Język wskazuje na przykład na to, jakie wzajemne stosunki mają mówcy. Występuje zatem wiele form grzecznościowych i wiele różnych pojęć do krewnych. W _______m używa się pisma literowego. Pojedyncze litery skaładane są jako sylaby w wyimaginowanych kwadratach. Szczególnie interesujące są spółgłoski, które przez swoją formę funkcjonują jak obrazki. Pokazują, w jakiej pozycji przy wymowie są usta, język, podniebienie i gardło.