polski » włoski   Zwiedzanie miasta


42 [czterdzieści dwa]

Zwiedzanie miasta

-

+ 42 [quarantadue]

+ Visita della città

42 [czterdzieści dwa]

Zwiedzanie miasta

-

42 [quarantadue]

Visita della città

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiitaliano
Czy targ jest otwarty w niedzielę? È a----- i- m------ l- d-------? +
Czy targi są czynne w poniedziałki? È a----- l- f---- i- l-----? +
Czy ta wystawa jest otwarta we wtorki? È a----- l------------ i- m------? +
   
Czy zoo jest otwarte w środy? È a----- l- z-- i- m--------? +
Czy to muzeum jest otwarte w czwartki? È a----- i- m---- i- g------? +
Czy ta galeria jest otwarta w piątki? È a----- l- g------- i- v------? +
   
Czy można robić zdjęcia? È p------- f----------? +
Czy za wstęp trzeba płacić? Si d--- p----- l---------? +
Ile kosztuje wstęp? Qu---- c---- l---------? +
   
Czy są zniżki dla grup? C’- u-- s----- p-- g-----? +
Czy są zniżki dla dzieci? C’- u-- s----- p-- b------? +
Czy są zniżki dla studentów? C’- u-- s----- p-- s-------? +
   
Co to jest za budynek? Di c-- e------- s- t-----? +
Ile lat ma ten budynek? Qu---- è s---- c-------- q----- e-------? +
Kto zbudował ten budynek? Ch- l--- c--------? +
   
Interesuję się architekturą. Mi i-------- d- a-----------. +
Interesuję się sztuką. Mi i-------- d-----. +
Interesuję się malarstwem. Mi i-------- d- p------. +
   

Języki szybkie, języki wolne

Na świecie istnieje ponad 6 000 różnych języków. Wszystkie jednak mają taką samą funkcję. Pomagają nam w wymianie informacji. To dotyczy każdego języka w inny sposób. Ponieważ każdy język funkcjonuje według własnych reguł. Również szybkość, z jaką jest używany, różni się. Dowiedli tego naukowcy w różnych badaniach. W tym celu przetłumaczono krótkie teksty na kilka języków. Teksty te zostały później odczytane przez rodzimych użytkowników języka. Wynik był jednoznaczny. Japoński i hiszpański to najszybsze języki. W tych językach mówi się prawie 8 sylab na sekundę. Wyraźnie wolniej mówią Chińczycy.

Wypowiadają tylko 5 sylab na sekundę. Prędkość zależy od złożoności sylab. Kiedy sylaby są złożone, mówienie trwa dłużej. Niemiecki zawiera przykładowo 3 głoski na sylabę. Dlatego mówi się nim stosunkowo wolno. Szybkie mówienie nie oznacza jednak wiele informacji. Wręcz przeciwnie! W szybko wypowiadanych sylabach zawarte są tylko nieliczne informacje. Chociaż Japończycy mówią szybko, to wydają jednak mało treści. "Powolny" chiński wyraża natomiast dużo w niewielu słowach. Sylaby w języku angielskim też zawierają dużo informacji. Interesujące jest to, że badane języki są tak samo efektywne! Oznacza to, że kto mówi wolniej, więcej przekazuje informacji. A kto szybciej, potrzebuje więcej słów. W efekcie wszyscy dochodzą do celu prawie jednocześnie…
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków południowosłowiańskich. Jest językiem ojczystym dla około 2 milionów ludzi. Zamieszkują oni ******nię, Chorwację, Serbię, Austrię, Włochy i Węgry. W wielu miejscach podobny jest do czeskiego i słowackiego. Można również znaleźć wiele wpływów z serbochorwackiego. Chociaż ******nia jest małym krajem, występuje tam wiele różnych dialektów. Ma to związek z tym, że obszar ten ma za sobą bardzo zmienną historię.

Widać to również w słownictwie, które zawiera wiele obcych pojęć. _______ pisany jest alfabetem łacińskim. Gramatyka rozróżnia sześć przypadków i trzy rodzaje. Przy wymowie istnieją dwa oficjalne systemy głoskowe. Jeden z nich rozróżnia wysokie i głębokie tony. Kolejną cechą szczególną tego języka jest archaiczna struktura. W stosunku do innych języków ******ńcy byli bardzo otwarci. Tym bardziej cieszą się z zainteresowania ich językiem!