polski » portugalski PT   Mini-rozmówki 1


20 [dwadzieścia]

Mini-rozmówki 1

-

+ 20 [vinte]

+ Conversa 1

20 [dwadzieścia]

Mini-rozmówki 1

-

20 [vinte]

Conversa 1

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiportuguês PT
Proszę się rozgościć! Es---- à v------! +
Proszę czuć się jak u siebie w domu! Si------ e- c---! +
Czego się pan / pani napije? O q-- é q-- q--- b----? +
   
Lubi pan / pani muzykę? Go--- d- m-----? +
Lubię muzykę klasyczną. Eu g---- d- m----- c-------. +
Tu są moje płyty. Aq-- e---- o- m--- C--. +
   
Gra pan / pani na jakimś instrumencie? (V---) t--- a---- i----------? +
To jest moja gitara. Aq-- e--- a m---- g-------. +
Lubi pan / pani śpiewać? (V---) g---- d- c-----? +
   
Ma pan / pani dzieci? (V---) t-- f-----? +
Ma pan / pani psa? (V---) t-- u- c--? +
Ma pan / pani kota? (V---) t-- u- g---? +
   
To są moje książki. Aq-- e---- o- m--- l-----. +
Właśnie czytam tę książkę. Eu e---- a l-- e--- l----. +
Lubi pan / pani czytać? O q-- é q-- g---- d- l--? +
   
Lubi pan / pani chodzić na koncerty? (V---) g---- d- i- a- c-------? +
Lubi pan / pani chodzić do teatru? (V---) g---- d- i- a- t-----? +
Lubi pan / pani chodzić do opery? (V---) g---- d- i- à ó----? +
   

Język matczyny? Język ojczysty!

Od kogo uczyłeś się jako dziecko swojego języka? Na pewno odpowiesz: od mamy! Tak myśli większość ludzi na świecie. Pojęcie języka matczynego istnieje prawie we wszystkich krajach. Znają je zarówno Anglicy, jak i Chińczycy. Może dlatego, że matki spędzają więcej czasu z dziećmi. Nowe badania dochodzą jednak do innych wniosków. Pokazują, że nasz język to język naszych ojców. Naukowcy badali genom i języki narodów mieszanych. W tych krajach rodzice pochodzili z różnych kultur. Narody te powstały przed tysiącami lat. Przyczyną tego były duże ruchy migracyjne. Zespół cech dziedzicznych tych narodów został poddany analizie genetycznej.

Następnie został porównany z językiem narodu. Większość narodów mówi językiem swoich męskich przodków. Oznacza to, że językiem kraju jest ten, który należy do chromosomu Y. Mężczyźni zabrali zatem swój język do obcych krajów. A tam kobiety przejęły nowy język mężczyzn. Ale również dzisiaj ojcowie mają jeszcze duży wpływ na nasz język. Małe dzieci przy uczeniu zorientowane są bowiem na język swoich ojców. Ojcowie rozmawiają o wiele mniej ze swoimi dziećmi. Męska składnia jest też prostsza od żeńskiej. Przez to język ojców jest bardziej odpowiedni dla dziecka. Nie przeciąża ich i jest łatwiejszy do nauki. Dlatego w mówieniu dzieci chętniej naśladują ojców niż mamy. Później jednak język dziecka kształtuje słownictwo matki. W ten sposób na nasz język ma wpływ zarówno mama, jak i tata. Musiałby się więc nazywać językiem rodzicielskim!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków romańskich. Oznacza to, że powstał z łaciny. Jest językiem ojczystym dla około 70 milionów ludzi. Większość z nich mieszka we ******zech. Ale również na Słowenii i Chorwacji mówi się po ******ku. Wcześniej przez politykę kolonialną język dotarł aż do Afryki. W Libii, Somalii i w Erytrei do dzisiaj wiele starszych ludzi rozumie język _______.

Również liczni emigranci przenoszą ten język do swojego nowego kraju. Głównie w Ameryce Południowej jest wiele gmin, gdzie mówi się po ******ku. Często _______ mieszał się tam z hiszpańskim, tworząc nowy język. Cechą charakterystyczną języka _______ego są różne liczne dialekty. Niektórzy językoznawcy mówią tu nawet o oddzielnych językach. Ortografia _______ego nie jest trudna, dostosowana jest do wymowy. Dla wielu _______ jest najpiękniejszym językiem świata! Może dlatego, że jest językiem muzyki, mody i dobrej kuchni?