polski » rumuński   Mini-rozmówki 1


20 [dwadzieścia]

Mini-rozmówki 1

-

+ 20 [douăzeci]

+ Small talk 1

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiromână
Proszę się rozgościć! Fa------- c----! +
Proszę czuć się jak u siebie w domu! Si-------- c- a----! +
Czego się pan / pani napije? Ce d----- s- b---? +
   
Lubi pan / pani muzykę? Iu---- m-----? +
Lubię muzykę klasyczną. Mi- î-- p---- m----- c------. +
Tu są moje płyty. Ai-- s--- c------- m---. +
   
Gra pan / pani na jakimś instrumencie? Câ----- l- u- i---------? +
To jest moja gitara. Ai-- e--- c------ m--. +
Lubi pan / pani śpiewać? Câ----- c- p------? +
   
Ma pan / pani dzieci? Av--- c----? +
Ma pan / pani psa? Av--- u- c----? +
Ma pan / pani kota? Av--- o p-----? +
   
To są moje książki. Ai-- s--- c------ m---. +
Właśnie czytam tę książkę. Eu t----- c----- a------ c----. +
Lubi pan / pani czytać? Ce c----- c- p------? +
   
Lubi pan / pani chodzić na koncerty? Me----- c- p------ l- c------? +
Lubi pan / pani chodzić do teatru? Me----- c- p------ l- t-----? +
Lubi pan / pani chodzić do opery? Me----- c- p------ l- o----? +
   

Język matczyny? Język ojczysty!

Od kogo uczyłeś się jako dziecko swojego języka? Na pewno odpowiesz: od mamy! Tak myśli większość ludzi na świecie. Pojęcie języka matczynego istnieje prawie we wszystkich krajach. Znają je zarówno Anglicy, jak i Chińczycy. Może dlatego, że matki spędzają więcej czasu z dziećmi. Nowe badania dochodzą jednak do innych wniosków. Pokazują, że nasz język to język naszych ojców. Naukowcy badali genom i języki narodów mieszanych. W tych krajach rodzice pochodzili z różnych kultur. Narody te powstały przed tysiącami lat. Przyczyną tego były duże ruchy migracyjne. Zespół cech dziedzicznych tych narodów został poddany analizie genetycznej.

Następnie został porównany z językiem narodu. Większość narodów mówi językiem swoich męskich przodków. Oznacza to, że językiem kraju jest ten, który należy do chromosomu Y. Mężczyźni zabrali zatem swój język do obcych krajów. A tam kobiety przejęły nowy język mężczyzn. Ale również dzisiaj ojcowie mają jeszcze duży wpływ na nasz język. Małe dzieci przy uczeniu zorientowane są bowiem na język swoich ojców. Ojcowie rozmawiają o wiele mniej ze swoimi dziećmi. Męska składnia jest też prostsza od żeńskiej. Przez to język ojców jest bardziej odpowiedni dla dziecka. Nie przeciąża ich i jest łatwiejszy do nauki. Dlatego w mówieniu dzieci chętniej naśladują ojców niż mamy. Później jednak język dziecka kształtuje słownictwo matki. W ten sposób na nasz język ma wpływ zarówno mama, jak i tata. Musiałby się więc nazywać językiem rodzicielskim!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków romańskich. Oznacza to, że powstał z łaciny. Jest językiem ojczystym dla około 70 milionów ludzi. Większość z nich mieszka we ******zech. Ale również na Słowenii i Chorwacji mówi się po ******ku. Wcześniej przez politykę kolonialną język dotarł aż do Afryki. W Libii, Somalii i w Erytrei do dzisiaj wiele starszych ludzi rozumie język _______.

Również liczni emigranci przenoszą ten język do swojego nowego kraju. Głównie w Ameryce Południowej jest wiele gmin, gdzie mówi się po ******ku. Często _______ mieszał się tam z hiszpańskim, tworząc nowy język. Cechą charakterystyczną języka _______ego są różne liczne dialekty. Niektórzy językoznawcy mówią tu nawet o oddzielnych językach. Ortografia _______ego nie jest trudna, dostosowana jest do wymowy. Dla wielu _______ jest najpiękniejszym językiem świata! Może dlatego, że jest językiem muzyki, mody i dobrej kuchni?