polski » rumuński   duży – mały


68 [sześćdziesiąt osiem]

duży – mały

-

+ 68 [şaizeci şi opt]

+ mare – mic

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiromână
duży i mały ma-- ş- m-c +
Słoń jest duży. El------- e--- m---. +
Mysz jest mała. Şo------- e--- m--. +
   
ciemny – jasny în------- ş- l-----s +
Noc jest ciemna. No----- e--- î---------. +
Dzień jest jasny. Zi-- e--- l--------. +
   
stary i młody bă---- ş- t---r +
Nasz dziadek jest bardzo stary. Bu----- n----- e--- f----- b-----. +
70 lat temu był jeszcze młody. În u--- c- 70 d- a-- e-- î--- t----. +
   
piękny i brzydki fr---- ş- u--t +
Motyl jest piękny. Fl------- e--- f-----. +
Pająk jest brzydki. Pă-------- e--- u---. +
   
gruby – chudy gr-- ş- s--b +
Kobieta ważąca 100 kilogramów jest gruba. O f----- l- 100 d- k-------- e--- g----. +
Mężczyzna ważący 50 kilogramów jest chudy. Un b----- l- 50 d- k-------- e--- s---. +
   
drogi i tani sc--- ş- i----n +
Samochód jest drogi. Ma---- e--- s-----. +
Gazeta jest tania. Zi---- e--- i-----. +
   

Code-Switching

Coraz więcej ludzi dorasta w dwóch językach. Potrafią mówić więcej niż jednym językiem. Wielu z tych ludzi często zamienia języki. W zależności od sytuacji decydują, jaki język wybrać. W życiu zawodowym mówią na przykład innym językiem niż w domu. W ten sposób dostosowują się do otoczenia. Są jednak możliwości spontanicznej zmiany języka. Fenomen ten jest nazywany Code-Switching. W zjawisku Code-Switching język zamieniany jest podczas mówienia. Dlaczego ludzie zamieniają język, może mieć wiele powodów. Często nie znajdują oni we własnym języku odpowiedniego słowa. W ten sposób mogą lepiej wyrazić się w innym języku. Powodem może być również to, że w jednym języku czują się pewniej.

Wtedy wybierają ten język do prywatnych czy osobistych celów. Czasami w jakimś języku nie ma odpowiedniego słowa. W tym przypadku mówca musi zamienić język. Lub zmienia go, by nie zostać zrozumianym. Code-Switching funkcjonuje wtedy jak język tajny. Dawniej mieszanie języków było krytykowane. Uważano, że taka osoba nie potrafi mówić prawidłowo żadnym językiem. Dzisiaj wygląda to inaczej. Code-Switching jest uważany za szczególną kompetencję językową. Obserwacja osób mówiących przy Code-Switching może być interesująca. Ponieważ często przy tym zmieniają nie tylko język. Zmieniają się również inne komunikacyjne elementy. Wiele osób w innym języku mówi szybciej, głośniej lub dobitniej. Nagle używają więcej gestów i mimiki. Code-Switching jest więc też trochę Culture-Switching…
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków romańskich. Oznacza to, że rozwinął się z łaciny. Jest więc spokrewniony z innymi romańskimi językami, jak hiszpańskim lub włoskim. Po ******u mówi się dziś na wszystkich kontynentach. Jest językiem ojczystym dla ponad 110 milionów ludzi. W sumie językiem _______m posługuje się około 220 milionów ludzi. Dzięki temu _______ jest językiem świata.

Wiele organizacji międzynarodowych używają _______ego jako języka urzędowego. Wcześniej _______ był też językiem dyplomacji. Dzisiaj tę rolę w dużym stopniu przejął angielski. Jednak w dalszym ciągu _______ jest jednym z najważniejszych języków w komunikacji. A liczba osób mówiących w tym języku od lat ciągle rośnie! Ma to związek z silnym wzrostem zaludnienia w afrykańskim i arabskim obszarze. Ale również na Karaibach czy na wyspach Południowego Pacyfiku mówi się po ******u. Kto często podróżuje, powinien koniecznie nauczyć się _______ego!