polski » serbski   Osoby


1 [jeden]

Osoby

-

+ 1 [један]1 [jedan]

+ ЛицаLica

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiсрпски
ja ја
ja
+
ja i ty ја и т-
j- i ti
+
my obaj / obie / oboje на- д----
n-- d---e
+
   
on он
on
+
on i ona он и о--
o- i o-a
+
oni oboje њи- д----
n--- d---e
+
   
mężczyzna му------
m------c
+
kobieta же--
ž--a
+
dziecko де--
d--e
+
   
rodzina је--- п-------
j---- p------a
+
moja rodzina мо-- п-------
m--- p------a
+
Moja rodzina jest tutaj. Мо-- п------- ј- о---.
M--- p------- j- o---.
+
   
(Ja) Jestem tutaj. Ја с-- о---.
J- s-- o---.
+
Ty jesteś tutaj. Ти с- о---.
T- s- o---.
+
On jest tutaj i ona jest tutaj. Он ј- о--- и о-- ј- о---.
O- j- o--- i o-- j- o---.
+
   
(My) Jesteśmy tutaj. Ми с-- о---.
M- s-- o---.
+
Wy jesteście tutaj. Ви с-- о---.
V- s-- o---.
+
Oni wszyscy są tutaj. Он- с- с-- о---.
O-- s- s-- o---.
+
   

Języki kontra Alzheimer

Kto chciałby zachować formę, powinien uczyć się języków. Znajomość języków może zapobiegać demencji. Dowiodły tego liczne naukowe badania. Wiek uczących się nie ma tutaj znaczenia. Istotne jest tylko, by regularnie trenować mózg. Nauka słówek aktywuje różne obszary mózgu. Rejony te kierują ważnymi procesami poznawczymi. Wielojęzyczni są przez to bardziej uważni. Mogą się także lepiej koncentrować. Władanie kilkoma językami ma jednak jeszcze inne korzyści. Ludzie, znający wiele języków potrafią lepiej dokonywać wyborów. Szybciej podejmują decyzje. Jest to spowodowane tym, że mózg nauczył się wybierać.

Na jedną rzecz zna co najmniej dwa pojęcia. Każde takie pojęcie przedstawia jedną możliwą opcję. Osoby wielojęzyczne muszą więc dokonywać ciągłych wyborów. Ich mózg wyćwiczył wybieranie z wielu możliwości. A trening taki pobudza nie tylko centrum językowe. Wiele obszarów mózgu czerpie korzyści z wielojęzyczności. Znajomość języków oznacza także lepszą kontrolę poznawczą. Oczywiście przez znajomość języków demencji nie da się uniknąć. Jednak u osób wielojęzycznych choroba postępuje wolniej. Ich mózg zdaje się lepiej kompensować jej skutki. Demencja u osób uczących się objawia się w słabszej formie. Zaburzenia i zaniki pamięci występują rzadziej. Z nauki języka czerpią więc korzyści zarówno starsi, jak i młodzi. A z każdym językiem łatwiej jest nauczyć się nowego. Zamiast leków powinniśmy więc sięgać do słownika!
Zgadnij, jaki to język!
_______ należy do języków indoeuropejskich. Nie jest jednak spokrewniony z żadnym innym językiem z tej grupy. Jak dokładnie powstał _______, nie wiadomo. Dzisiaj w tym języku mówi się głównie w Albanii i w Kosowo. Jest językiem ojczystym dla około 6 milionów ludzi. _______ dzieli się na dwie duże grupy dialektów. Rzeka Shkumbin tworzy linię podziału między północnym a południowym dialektem.

W niektórych miejscach znacznie się różnią. Pisany język _______ został utworzony dopiero w XX w. Pisze się w nim łacińskimi literami. Gramatyka częściowo przybliżona jest do greckiego i rumuńskiego. Zbieżności można znaleźć też z językami południowosłowiańskimi. Wszystkie te podobieństwa musiały powstać przez wzajemne kontakty. Kto interesuje się językami, powinien nauczyć się _______ego! Jest językiem wyjątkowym!