polski » serbski   Pory roku i pogoda


16 [szesnaście]

Pory roku i pogoda

-

+ 16 [шеснаест]16 [šesnaest]

+ Годишња доба и времеGodišnja doba i vreme

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiсрпски
To są pory roku: Ов- с- г------ д----
O-- s- g------- d---:
+
wiosna, lato, Пр------ л----
P-------- l---,
+
jesień i zima. jе--- и з---.
j---- i z---.
+
   
Lato jest gorące. Ле-- ј- в----.
L--- j- v-----.
+
Latem świeci słońce. Ле-- с--- с----.
L--- s--- s----.
+
Latem chodzimy chętnie na spacery. Ле-- р--- и---- ш-----.
L--- r--- i---- š-----.
+
   
Zimą jest zimno. Зи-- ј- х-----.
Z--- j- h-----.
+
Zimą pada śnieg lub deszcz. Зи-- п--- с--- и-- к---.
Z--- p--- s--- i-- k---.
+
Zimą lubimy siedzieć w domu. Зи-- р--- о------- к-- к---.
Z--- r--- o------- k-- k----.
+
   
Jest zimno. Хл---- ј-.
H----- j-.
+
Pada deszcz. Па-- к---.
P--- k---.
+
Wieje wiatr. Ве------- ј-.
V-------- j-.
+
   
Jest ciepło. То--- ј-.
T---- j-.
+
Jest słonecznie. Су----- ј-.
S------ j-.
+
Jest pogodnie. Ве--- ј-.
V---- j-.
+
   
Jaka jest dzisiaj pogoda? Ка--- ј- в---- д----?
K---- j- v---- d----?
+
Dzisiaj jest zimno. Да--- ј- х-----.
D---- j- h-----.
+
Dzisiaj jest ciepło. Да--- ј- т----.
D---- j- t----.
+
   

Nauka a emocje

Cieszymy się, kiedy możemy rozmawiać w jakimś obcym języku. Jesteśmy dumni z siebie i naszych postępów. Jeśli natomiast nie ma efektów, jesteśmy zdenerowani i rozczarowani. Z nauką wiążą się zatem różne uczucia. Nowe badania dochodzą do dalszych interesujących wyników. Pokazują, że uczucia już podczas uczenia odgrywają jakąś rolę. Nasze emocje mają bowiam wpływ na efekt nauki. Dla naszego mózgu nauka jest zawsze jakimś zadaniem. I chce to zadanie rozwiązać. Czy mu się to uda, zależy od naszych uczuć. Jeśli uważamy, że problem możemy rozwiązać, jesteśmy pewni siebie. Ta emocjonalna stabilizacja pomaga nam w nauce. Pozytywne myślenie wzmacnia tym samym nasze intelektualne zdolności.

Uczenie w stresie funkcjonuje o wiele gorzej. Wątpliwości czy niepokój uniemożliwiają dobre osiągnięcia. Szczególnie źle się uczymy, gdy odczuwamy strach. Wtedy nasz mózg nie może dobrze zapamiętać nowych treści. Dlatego ważne jest, by w czasie uczenia być zawsze zmotywowanym. Uczucia wpływają więc na proces uczenia. Ale uczenie wpływa też na nasze uczucia! Struktury mózgu, które przetwarzają fakty, przetwarzają także uczucia. W ten sposób nauka może uszczęśliwiać, a kto jest szczęśliwy - uczy się lepiej. Oczywiście nie zawsze uczenie sprawia przyjemność, może być też mozolne. Dlatego powinniśmy zawsze wyznaczać sobie małe cele. W ten sposób nie przeciążamy naszego mózgu. Zapewniamy sobie też możliwość spełnienia naszych oczekiwań. Naszym sukcesem jest później pochwała, która nas na nowo motywuje. Tak więc: ucz się i śmiej się przy tym!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków indoeuropejskich. Nie jest jednak blisko spokrewniony z żadnym innym językiem na świecie. Nie można mylić współczesnej greki z językiem staro_______m. Greka z czasów starożytnych jest wykładana dzisiaj w wielu szkołach i uniwersytetach. Wcześniej była językiem filozofii i nauki. Kto poznawał świat starożytny, język staro_______ był dla niego językiem komunikacji. Natomiast greka nowożytna jest dzisiaj językiem ojczystym około 13 milionów ludzi.

Rozwinęła się z języka staro_______ego. Ciężko stwierdzić, kiedy dokładnie powstał współczesny język _______. Pewne jest jednak to, że jego budowa jest prostsza niż języka staro_______ego. Greka nowożytna zawiera jednak jeszcze liczne archaiczne formy. Jest językiem bardzo spójnym, nie wykazujących mocnych dialektów. Pisany jest alfabetem _______m, który powstał prawie 2500 lat temu. Interesujące jest to, że greka należy do języków o największym zasobie słownictwa. Kto chętnie uczy się słówek, powinien więc zacząć od _______ego…