polski » serbski   Sprzątanie domu


18 [osiemnaście]

Sprzątanie domu

-

+ 18 [осамнаест]18 [osamnaest]

+ Чишћење кућеČišćenje kuće

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiсрпски
Dzisiaj jest sobota. Да--- ј- с-----.
D---- j- s-----.
+
Dzisiaj mamy czas. Да--- и---- в------.
D---- i---- v------.
+
Dzisiaj sprzątamy mieszkanie. Да--- ч------ с---.
D---- č------ s---.
+
   
(Ja) Sprzątam łazienkę. Ја ч----- к-------.
J- č----- k-------.
+
Mój mąż myje samochód. Мо- м-- п--- а---.
M-- m-- p--- a---.
+
Dzieci czyszczą rowery. Де-- п--- б------.
D--- p--- b------.
+
   
Babcia podlewa kwiaty. Ба-- з----- ц----.
B--- z----- c-----.
+
Dzieci sprzątają pokój dziecięcy. Де-- п--------- д----- с---.
D--- p--------- d----- s---.
+
Mój mąż robi porządek na swoim biurku. Мо- м-- п------- с--- п----- с--.
M-- m-- p------- s--- p------ s--.
+
   
(Ja) Wkładam pranie do pralki. Ја с------ в-- у м----- з- п---- в---.
J- s------- v-- u m----- z- p----- v---.
+
(Ja) Wieszam pranie. Ја п-------- в--.
J- p-------- v--.
+
(Ja) Prasuję pranie. Ја п----- в--.
J- p----- v--.
+
   
Okna są brudne. Пр----- с- п-----.
P------ s- p------.
+
Podłoga jest brudna. По- ј- п----.
P-- j- p-----.
+
Naczynia są brudne. По---- ј- п-----.
P----- j- p------.
+
   
Kto umyje okna? Ко ч---- п------?
K- č---- p------?
+
Kto odkurzy? Ко у------ п------?
K- u------ p------?
+
Kto pozmywa naczynia? Ко п--- п-----?
K- p--- p-----?
+
   

Wczesne uczenie

Języki obce stają się coraz ważniejsze. Dotyczy to również życia zawodowego. Liczba ludzi, którzy uczą się języka obcego, wzrasta. Również wielu rodziców chciałoby, żeby ich dzieci uczyły się języków. Najlepiej już od młodych lat. Na świecie istnieje już wiele międzynarodowych szkół podstawowych. Rónież na wielojęzyczne przedszkola jest ciągłe zapotrzebowanie. Tak wczesne rozpoczęcie nauki ma wiele korzyści. Jest to spowodowane rozwojem naszego mózgu. Do 4. roku życia tworzą się w mózgu struktury językowe. Te sieci neuronowe pomagają nam w procesie uczenia. Później nowe struktury tworzą się gorzej. Starsze dzieci i dorośli uczą się języków o wiele trudniej.

Dlatego powinniśmy aktywnie wspierać wczesny rozwój naszego mózgu. Krótko mówiąc: im wcześniej , tym lepiej. Są jednak ludzie, którzy krytykują wczesną naukę. Obawiają się, że wielojęzyczność zbyt wiele wymaga od małych dzieci. Poza tym istnieje ryzyko, że nie nauczą się prawidłowo żadnego języka. Z naukowego punktu widzenia te wątpliwości są jednak nieuzasadnione. Większość lingwistów i neuropsychologów jest optymistyczna. Ich badania na ten temat wykazują pozytywne wyniki. Dzieci najczęściej dobrze się bawią na zajęciach językowych. A kiedy uczą się języków, zastanawiają się też nad nim. Dlatego przez języki obce poznają też swój język ojczysty. Z takiej wiedzy o języku czerpią potem korzyści przez całe życie. Być może jest nawet lepiej zaczynać od trudnych języków. Wtedy mózg dzieci uczy się szybko i intuicyjnie. To, czy zapamięta hello, ciao czy néih hóu jest mu całkiem obojętne!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków indoaryjskich. Mówi się w nim w większości państw Indii Północnych i Środkowych. Jest blisko spokrewniony z językiem urdu,w którym mówi się głównie w Pakistanie. W zasadzie te dwa języki są prawie identyczne. Istotną różnicę widać w piśmie. W _______ stosuje się pismo dewanagari. Natomiast w urdu używa się arabskiego systemu znaków.

Charakterystyczne dla _______ są liczne dialekty. Ze względu na wielkość państw częściowo różnią się one od siebie w znacznym stopniu. _______ jest językiem ojczystym dla 370 milionów ludzi. Do tego dochodzi dodatkowo co najmniej 150 milionów ludzi, którzy znają _______ jako drugi język. Dzięki temu _______ należy do najczęściej używanych języków świata. Po chińskim zajmuje drugie miejsce. Jest więc przed hiszpańskim i angielskim! A znaczenie Indii w świecie gwałtownie rośnie!