polski » serbski   W taksówce


38 [trzydzieści osiem]

W taksówce

-

+ 38 [тридесет и осам]38 [trideset i osam]

+ У таксијуU taksiju

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiсрпски
Proszę wezwać taksówkę. Мо---- В-- п------- т----.
M----- V-- p------- t----.
+
Ile kosztuje kurs do dworca? Ко---- к---- д- ж--------- с------?
K----- k---- d- ž--------- s------?
+
Ile kosztuje kurs na lotnisko? Ко---- к---- д- а--------?
K----- k---- d- a--------?
+
   
Proszę jechać prosto. Пр---- м----.
P----- m----.
+
Proszę skręcić tutaj w prawo. Ов-- д----- м----.
O--- d----- m----.
+
Proszę tutaj na rogu skręcić w lewo. Та-- н- у--- л---- м----.
T--- n- u--- l---- m----.
+
   
Śpieszy mi się. Ме-- с- ж---.
M--- s- ž---.
+
Mam czas. Ја и--- в------.
J- i--- v------.
+
Proszę jechać wolniej. Мо--- В--- в----- с------.
M---- V--- v----- s------.
+
   
Proszę się tutaj zatrzymać. Ст----- о---- м----.
S------ o---- m----.
+
Proszę chwilę zaczekać. Са------- м------- м---- В--.
S-------- m------- m---- V--.
+
Zaraz wracam. Од--- с- в-----.
O---- s- v------.
+
   
Proszę o pokwitowanie / paragon. Да--- м- р---- м----.
D---- m- r---- m----.
+
Nie mam drobnych. Не--- с----.
N---- s----.
+
Dziękuję. Reszty nie trzeba. У р--- ј-- о------ ј- з- В--.
U r--- j-- o------ j- z- V--.
+
   
Proszę mnie zawieźć pod ten adres. Од------ м- д- о-- а-----.
O------- m- d- o-- a-----.
+
Proszę mnie zawieźć do mojego hotelu. Од------ м- д- м-- х-----.
O------- m- d- m-- h-----.
+
Proszę mnie zawieźć na plażę. Од------ м- д- п----.
O------- m- d- p----.
+
   

Językowi geniusze

Większość ludzi cieszy się, kiedy może mówić jednym językiem obcym. Są jednak ludzie, którzy znają więcej niż 70 języków. Mogą oni płynnie mówić i poprawnie pisać tymi wszystkimi językami. Można by powiedzieć, że są to hyperpoligloci. Fenomen wielojęzyczności jest znany od wieków. Jest wiele zapisków o ludziach z takim talentem. Skąd pochodzi taka zdolność, nie jest jednak jeszcze dokładnie zbadane. W nauce jest na ten temat kilka różnych teorii. Niektórzy uważają, że mózg poliglotów ma inną strukturę. Ta różnica jest szczególnie widoczna w obszarze Broca. W tym rejonie mózg wytwarza język. U poliglotów komórki w tym obszarze są zbudowane inaczej. Możliwe, że właśnie dlatego lepiej przetwarzają informacje.

Żeby potwierdzić tę teorię, brakuje jednak jeszcze kilku badań. Może decydująca jest tylko jakaś szczególna motywacja. Dzieci uczą się bardzo szybko języków obcych od innych dzieci. Jest to spowodowane tym, że podczas zabawy chcą się zintegrować. Chciałyby być częścią grupy i komunikować się z innymi. Ich sukces w nauce zależy zatem od chęci integracji. Inna teoria mówi, że przez uczenie wzrasta masa mózgu. Dzięki temu nauka jest prostsza, im więcej wiemy. Języków, które są do siebie podobne, można też łatwiej się nuczyć. Kto mówi po duńsku, uczy się szybko też szwedzkiego i norweskiego. Wiele pytań pozostaje jeszcze bez odpowiedzi. Pewne jest jednak, że inteligencja nie odgrywa żadnej roli. Niektórzy ludzie mówią wieloma językami mimo niskiej inteligencji. Ale nawet największy geniusz językowy potrzebuje bardzo dużo dyscypliny. To trochę pocieszające, prawda?
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków, które dominują na rynku książek. Wielkie dzieła światowej literatury zostały napisane przez _______ch autorów. Bardzo wiele książek zostało więc przetłumaczonych z _______ego. Ale również Rosjanie chętnie czytają tak, że tłumacze mają ciągle wiele pracy. Dla około 160 milionów ludzi _______ jest językiem ojczystym. Poza tym wiele ludzi mówi po ******u w innych krajach słowiańskich. Dzięki temu _______ jest najbardziej rozpowszechnionym językiem w Europie.

Na świecie mówi nim około 280 milionów ludzi. _______ jako język wschodniosłowiański jest spokrewniony z ukraińskim i białoruskim. ******a gramatyka ma bardzo systematyczną budowę. Jest to zaleta dla tych, którzy myślą analitycznie i logicznie. Nauka _______ego na pewno się opłaca! Jest bardzo ważnym językiem w nauce, sztuce i technice. I czyż nie byłoby fajnie wszystkie znane _______e dzieła móc przeczytać w oryginale?