polski » serbski   W szkole


4 [cztery]

W szkole

-

+ 4 [четири]4 [četiri]

+ У школиU školi

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiсрпски
Gdzie jesteśmy? Гд- с-- м-?
G-- s-- m-?
+
Jesteśmy w szkole. Ми с-- у ш----.
M- s-- u š----.
+
Mamy lekcje. Iм--- н------.
I---- n------.
+
   
To są uczniowie. Ов- с- у------.
O-- s- u------.
+
To jest nauczycielka. Ов- ј- у--------.
O-- j- u---------.
+
To jest klasa. Ов- ј- р-----.
O-- j- r-----.
+
   
Co robimy? Шт- р-----?
Š-- r-----?
+
Uczymy się. Уч---.
U----.
+
Uczymy się języka. Уч--- ј----.
U---- j----.
+
   
(Ja) Uczę się angielskiego. Уч-- е-------.
U--- e-------.
+
(Ty) Uczysz się hiszpańskiego. Уч-- ш------.
U--- š------.
+
On uczy się niemieckiego. Он у-- н------.
O- u-- n------.
+
   
(My) Uczymy się francuskiego. Уч--- ф--------.
U---- f--------.
+
Wy uczycie się włoskiego. Уч--- и----------.
U---- i----------.
+
Oni / one uczą się rosyjskiego. Он- у-- р----.
O-- u-- r----.
+
   
Nauka języków jest interesująca. Уч--- ј----- ј- и-----------.
U---- j----- j- i-----------.
+
Chcemy rozumieć innych ludzi. Же---- р------- љ---.
Ž----- r------- l----.
+
Chcemy rozmawiać z ludźmi. Же---- р---------- с- љ-----.
Ž----- r---------- s- l------.
+
   

Dzień języka ojczystego

Kochasz swój język ojczysty? W przyszłości powinieneś to świętować! Zawsze 21. lutego! Jest to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Obchodzony jest od 2000 r. Został ustanowiony przez UNESCO. UNESCO to Organizacja Narodów Zjednoczonych. Zajmuje się sprawami oświaty, nauki i kultury. UNESCO chce zachować dziedzictwo kulturowe ludzkości. Kulturowym dziedzictwem są również języki. Dlatego też muszą być chronione, pielęgnowane i wspierane. Dnia 21. lutego pamięta się o językowej różnorodności. Na świecie istnieje szacunkowo od 6 000 do 7 000 języków.

Jednak połowie z nich grozi wymarcie. Co dwa tygodnie ginie na zawsze jeden język. Każdy z nich jest jednak ogromnym zasobem wiedzy. W językach zawarta jest wiedza ludów. Historia narodu odzwierciedlona jest w jego języku. Językiem przekazywane są również doświadczenia i tradycje. Dzięki temu język ojczysty jest częścią każdej narodowej tożsamości. Kiedy umiera język, tracimy o wiele więcej niż tylko słowa. 21. lutego powinno się o tym pamiętać. Ludzie powinni rozumieć, jakie znaczenie mają języki. Powinni się też zastanowić, co mogą zrobić, by je zachować. Pokaż zatem swojemu językowi, że jest dla Ciebie ważny! Może mógłbyś upiec tort? Z pięknym napisem z karmelu? Oczywiście w swoim ojczystym języku!
Zgadnij, jaki to język!
Język ******cki należy do języków południowosłowiańskich. Mówi się w nim przede wszystkim w Bośni i Hercegowinie. Ale także w Serbii, Chorwacji, Macedonii i Czarnogórze. Język ******cki jest językiem ojczystym dla około 2,5 milionów ludzi. Jest bardzo podobny do chorwackiego i serbskiego. Słownictwo, pisownia i gramatyka niewiele się tu różni. Kto mówi po ******cku, bardzo dobrze może zrozumieć Serbów i Chorwatów.

Dlatego nazwa język ******cki jest częstym tematem dyskusji. Niektórzy językoznawcy mają wątpliwości, czy ******cki jest odrębnym językiem. Twierdzą, że jest tylko narodową odmianą języka serbochorwackiego. Interesujące są liczne obce zapożyczenia występujące w tym języku. Wcześniej obszar ten należał przez długi czas do Wschodu i Zachodu. Dlatego w słownictwie występuje wiele pojęć arabskich, tureckich i perskich. W językach słowiańskich to zjawisko występuje bardzo rzadko. Ale dzięki temu ******cki jest językiem wyjątkowym.