polski » serbski   Sport


49 [czterdzieści dziewięć]

Sport

-

+ 49 [четрдесет и девет]49 [četrdeset i devet]

+ СпортSport

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiсрпски
Uprawiasz sport? Ба--- л- с- с------?
B---- l- s- s------?
+
Tak, muszę się ruszać. Да- м---- с- к------.
D-- m---- s- k------.
+
Chodzę do klubu sportowego. Ид-- у ј---- с------- у-------.
I--- u j---- s------- u--------.
+
   
Gramy w piłkę nożną. Ми и----- ф-----.
M- i----- f-----.
+
Czasami pływamy. По----- п------.
P------ p------.
+
Albo jeździmy na rowerze. Ил- в----- б-----.
I-- v----- b-----.
+
   
W naszym mieście jest stadion piłki nożnej. У н---- г---- и-- ф-------- с------.
U n---- g---- i-- f-------- s------.
+
Jest też basen z sauną. Им- т----- и б---- с- с-----.
I-- t----- i b---- s- s-----.
+
I jest pole golfowe. И и-- т---- з- г---.
I i-- t---- z- g---.
+
   
Co grają w telewizji? Шт- и-- н- т---------?
Š-- i-- n- t---------?
+
Właśnie jest mecz piłki nożnej. Уп---- т---- ф-------- у-------.
U----- t---- f-------- u-------.
+
Drużyna niemiecka gra przeciw angielskiej. Не----- т-- и--- п----- е--------.
N------ t-- i--- p----- e--------.
+
   
Kto wygrywa? Ко ћ- п-------?
K- c-- p-------?
+
Nie mam pojęcia. Не--- п----.
N---- p----.
+
Teraz jest remis. Тр------ ј- н-------.
T------- j- n-------.
+
   
Sędzia pochodzi z Belgii. Су---- ј- и- Б------.
S----- j- i- B------.
+
Teraz jest rzut karny. Са-- с- и----- ј------------.
S--- s- i----- j------------.
+
Gol! Jeden do zera! Го- Ј---- п---- н----
G-- J---- p---- n---!
+
   

Przetrwają tylko mocne słowa!

Rzadkie słowa zmieniają się częściej niż słowa często używane. Może to wyjaśniać zasada ewolucji. Częste geny z czasem zmieniają się w mniejszym stopniu. Są stabilniejsze w swojej formie. I to samo dotyczy widocznie też słów! Badaniu poddano angielskie czasowniki. W tym celu porównano dzisiejszą formę czasowników ze starymi formami. W angielskim dziesięć najczęstszych czasowników jest nieregularnych. Większość innych czasowników jest regularna. W średniowieczu natomiast nieregularnych była większość czasowników. Rzadkie czasowniki nieregularne stały się regularnymi. Za 300 lat angielski będzie miał tylko nieliczne czasowniki nieregularne. Również inne badania pokazują, że języki są selekcjonowane jak geny.

Naukowcy porównali częste słowa z różnych języków. Wybrali do tego słowa podobne i oznaczające to samo. Przykładem tego są: water, Wasser, vatten. Słowa te mają takie same korzenie, dlatego są do siebie podobne. Ponieważ są to słowa ważne, były często używane w każdym języku. W ten sposób mogły zachować swoją formę i są podobne do dzisiaj. Mniej ważne słowa zmieniają się o wiele szybciej. Są zastępowane raczej innymi słowami. Przez to rzadkie słowa w różnych językach nie są do siebie podobne. Dlaczego rzadkie słowa się zmieniają, nie jest jeszcze całkiem wyjaśnione. Możliwe, że są często nieprawidłowo używane lub wymiawiane. Bierze się to stąd, że ludzie nie znają ich dobrze. Ale może też być tak, że słowa ważne muszą być zawsze podobne. Ponieważ tylko wtedy mogą być dobrze zrozumiane. A słowa są po to, by je rozumieć…
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków wschodniosłowiańskich. Jest blisko spokrewniony z rosyjskim i białoruskim. Ponad 40 milionów ludzi mówi po ******ńsku. Po rosyjskim i polskim jest najczęściej używanym językiem słowiańskim. _______ rozwinął się pod koniec XVIII w. z języka ludowego. Powstał wówczas samodzielny język pisany i również odrębna literatura. Dzisiaj istnieje wiele _______ch dialektów, które dzielą się na trzy grupy główne.

Słownictwo, składnia i budowa głosek są bardzo podobne do innych języków słowiańskich. Wynika to z tego, że języki słowiańskie zróżnicowały się relatywnie późno. Ze względu na położenie geograficzne ******ny odnaleźć można wiele polskich i rosyjskich wpływów. Gramatyka rozróżnia siedem przypadków. _______e przymiotniki dobrze opisują stosunki do osób lub rzeczy. W zależności od wybranej formy słowa mówca może więc wyrazić swoje emocjonalne nastawienie. Inną cechą szczególną _______ego jest jego nadzwyczaj melodyjne brzmienie. Kto kocha języki, brzmiące jak muzyka, powinien uczyć się _______ego!