polski » serbski   Zadawanie pytań 2


63 [sześćdziesiąt trzy]

Zadawanie pytań 2

-

+ 63 [шездесет и три]63 [šezdeset i tri]

+ Постављати питања 2Postavljati pitanja 2

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiсрпски
Mam hobby. Ја и--- х---.
J- i--- h---.
+
Gram w tenisa. Ја и---- т----.
J- i---- t----.
+
Gdzie jest kort tenisowy? Гд- ј- т------ т----?
G-- j- t------ t----?
+
   
Masz jakieś hobby? Им-- л- т- х---?
I--- l- t- h---?
+
Gram w piłkę nożną. Ја и---- ф-----.
J- i---- f-----.
+
Gdzie jest boisko do piłki nożnej? Гд- ј- ф-------- т----?
G-- j- f-------- t----?
+
   
Boli mnie ramię. Бо-- м- р---.
B--- m- r---.
+
Bolą mnie też stopa i dłoń. Но-- и р--- м- т----- б---.
N--- i r--- m- t----- b---.
+
Gdzie jest lekarz? Гд- с- н----- д-----?
G-- s- n----- d-----?
+
   
Mam samochód. Ја и--- а---.
J- i--- a---.
+
Mam też motocykl. Ја и--- i м----.
J- i--- i m----.
+
Gdzie jest parking? Гд- ј- п------?
G-- j- p------?
+
   
Mam sweter. Ја и--- џ-----.
J- i--- d------.
+
Mam także kurtkę i dżinsy. Ја и--- т----- ј---- и џ--- п--------.
J- i--- t----- j---- i d---- p--------.
+
Gdzie jest pralka? Гд- ј- в-- м-----?
G-- j- v-- m-----?
+
   
Mam talerz. Ја и--- т----.
J- i--- t-----.
+
Mam nóż, widelec i łyżkę. Ја и--- н--- в------ и к-----.
J- i--- n--- v------- i k-----.
+
Gdzie są sól i pieprz? Гд- с- с- и б----?
G-- s- s- i b----?
+
   

Ciało reaguje na język

Język jest przetwarzany w naszym mózgu. Kiedy słuchamy lub czytamy, nasz mózg jest aktywny. Można to zmierzyć różnymi metodami. Ale nie tylko nasz mózg reaguje na językowe bodźce. Nowe badania pokazują, że język aktywuje też nasze ciało. Nasze ciało pracuje, gdy czyta lub słyszy określone słowa. Są to przede wszystkim słowa, które opisują fizyczne reakcje. Słowo uśmiech jest tego dobrym przykładem. Kiedy czytamy to słowo, nasze mięsnie ust poruszają się. Negatywne słowa mają również mierzalny efekt. Przykładem tego jest słowo ból . Nasze ciało pokazuje niewielką reakcję na ból, kiedy to słowo odczytujemy. Można by więc powiedzieć, że naśladujemy to, co czytamy czy słyszymy.

Im bardziej język jest obrazowy, tym bardziej reagujemy na to. Skutkiem dokładnego opisu jest silna reakcja. W badaniach mierzono aktywność ciała. Badanym osobom pokazano różne słowa. Były to słowa pozytywne i negatywne. Mimika badanych osób zmieniała się w trakcie testu. Zmieniały się ruchy ust i czoła. Dowodzi to temu, że język mocno na nas oddziałuje. Słowa to więcej niż tylko środek do komunikacji. Nasz mózg tłumaczy język na język ciała. Jak dokładnie to funkcjonuje, nie jest jeszcze zbadane. Możliwe, że te wyniki badań będą miały jednak swoje następstwa. Lekarze dyskutują, jak mogą najlepiej leczyć pacjentów. Wielu chorych ludzi musi być bowiem poddanych długiej terapii. A przy tym dużo się mówi...
Zgadnij, jaki to język!
_______ amerykański zalicza się do języków zachodniogermańskich. Tak jak kanadyjski _______ jest dialektem północnoamerykańskiego _______ego. Jest językiem ojczystym około 300 milionów ludzi. Dzięki temu jest najczęściej używaną odmianą _______ego. Jest bardzo podobny do brytyjskiego _______ego. Osoby, posługujące się obiema odmianami mogą się ze sobą porozumiewać bez problemu. Tylko w przypadku bardzo silnych dialektów z obu stron, konwersacja może być utrudniona.

Między tymi dwiema odmianami występuje jednak kilka znaczących różnic. Dotyczą one przede wszystkim wymowy, słownictwa i ortografii. W niektórych przypadkach może różnić się też gramatyka i interpunkcja. W porównaniu do brytyjskiego _______ego amerykański przybiera na znaczeniu. Ma to podłoże przede wszystkim w oddziaływaniu północnoamerykańskiego przemysłu filmowego i muzycznego. Od stuleci transmituje on ich język na cały świat. Nawet Indie i Pakistan, dawniej brytyjska kolonia, przejmują dzisiaj amerykanizmy. Naucz się amerykańskiego _______ego, jest najbardziej wpływowym językiem świata!