polski » serbski   duży – mały


68 [sześćdziesiąt osiem]

duży – mały

-

+ 68 [шездесет и осам]68 [šezdeset i osam]

+ велико – малоveliko – malo

68 [sześćdziesiąt osiem]

duży – mały

-

68 [шездесет и осам]
68 [šezdeset i osam]

велико – мало
veliko – malo

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiсрпски
duży i mały ве---- и м---
v----- i m--o
+
Słoń jest duży. Сл-- ј- в----.
S--- j- v----.
+
Mysz jest mała. Ми- ј- м----.
M-- j- m----.
+
   
ciemny – jasny та--- и с-----
t---- i s----o
+
Noc jest ciemna. Но- ј- т----.
N--- j- t----.
+
Dzień jest jasny. Да- ј- с-----.
D-- j- s-----.
+
   
stary i młody ст--- и м----.
s---- i m----.
+
Nasz dziadek jest bardzo stary. На- д--- ј- ј--- с---.
N-- d--- j- j--- s---.
+
70 lat temu był jeszcze młody. Пр- 70 г----- б-- ј- ј-- м---.
P-- 70 g----- b-- j- j-- m---.
+
   
piękny i brzydki ле-- и р----
l--- i r---o
+
Motyl jest piękny. Ле---- ј- л--.
L----- j- l--.
+
Pająk jest brzydki. Па-- ј- р----.
P--- j- r----.
+
   
gruby – chudy де---- и м-----
d----- i m----o
+
Kobieta ważąca 100 kilogramów jest gruba. Же-- о- 100 к--- ј- д-----.
Ž--- o- 100 k--- j- d-----.
+
Mężczyzna ważący 50 kilogramów jest chudy. Му------ о- 50 к--- ј- м----.
M------- o- 50 k--- j- m----.
+
   
drogi i tani ск--- и ј------
s---- i j-----o
+
Samochód jest drogi. Ау-- ј- с----.
A--- j- s----.
+
Gazeta jest tania. Но---- с- ј------.
N----- s- j------.
+
   

Code-Switching

Coraz więcej ludzi dorasta w dwóch językach. Potrafią mówić więcej niż jednym językiem. Wielu z tych ludzi często zamienia języki. W zależności od sytuacji decydują, jaki język wybrać. W życiu zawodowym mówią na przykład innym językiem niż w domu. W ten sposób dostosowują się do otoczenia. Są jednak możliwości spontanicznej zmiany języka. Fenomen ten jest nazywany Code-Switching. W zjawisku Code-Switching język zamieniany jest podczas mówienia. Dlaczego ludzie zamieniają język, może mieć wiele powodów. Często nie znajdują oni we własnym języku odpowiedniego słowa. W ten sposób mogą lepiej wyrazić się w innym języku. Powodem może być również to, że w jednym języku czują się pewniej.

Wtedy wybierają ten język do prywatnych czy osobistych celów. Czasami w jakimś języku nie ma odpowiedniego słowa. W tym przypadku mówca musi zamienić język. Lub zmienia go, by nie zostać zrozumianym. Code-Switching funkcjonuje wtedy jak język tajny. Dawniej mieszanie języków było krytykowane. Uważano, że taka osoba nie potrafi mówić prawidłowo żadnym językiem. Dzisiaj wygląda to inaczej. Code-Switching jest uważany za szczególną kompetencję językową. Obserwacja osób mówiących przy Code-Switching może być interesująca. Ponieważ często przy tym zmieniają nie tylko język. Zmieniają się również inne komunikacyjne elementy. Wiele osób w innym języku mówi szybciej, głośniej lub dobitniej. Nagle używają więcej gestów i mimiki. Code-Switching jest więc też trochę Culture-Switching…
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków romańskich. Oznacza to, że rozwinął się z łaciny. Jest więc spokrewniony z innymi romańskimi językami, jak hiszpańskim lub włoskim. Po ******u mówi się dziś na wszystkich kontynentach. Jest językiem ojczystym dla ponad 110 milionów ludzi. W sumie językiem _______m posługuje się około 220 milionów ludzi. Dzięki temu _______ jest językiem świata.

Wiele organizacji międzynarodowych używają _______ego jako języka urzędowego. Wcześniej _______ był też językiem dyplomacji. Dzisiaj tę rolę w dużym stopniu przejął angielski. Jednak w dalszym ciągu _______ jest jednym z najważniejszych języków w komunikacji. A liczba osób mówiących w tym języku od lat ciągle rośnie! Ma to związek z silnym wzrostem zaludnienia w afrykańskim i arabskim obszarze. Ale również na Karaibach czy na wyspach Południowego Pacyfiku mówi się po ******u. Kto często podróżuje, powinien koniecznie nauczyć się _______ego!