polski » serbski   Czas zegarowy


8 [osiem]

Czas zegarowy

-

+ 8 [осам]8 [osam]

+ СатиSati

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiсрпски
Przepraszam pana / panią / państwa! Из-------
I-------!
+
Która jest godzina? Мо--- В--- к----- ј- с---?
M---- V--- k----- j- s---?
+
Dziękuję bardzo. Мн--- х-----
M---- h----!
+
   
Jest pierwsza godzina. Је--- ј- с--.
J---- j- s--.
+
Jest druga godzina. Дв- с- с---.
D-- s- s---.
+
Jest trzecia godzina. Тр- с- с---.
T-- s- s---.
+
   
Jest czwarta godzina. Че---- с- с---.
Č----- s- s---.
+
Jest piąta godzina. Пе- ј- с---.
P-- j- s---.
+
Jest szósta godzina. Ше-- ј- с---.
Š--- j- s---.
+
   
Jest siódma godzina. Се--- ј- с---.
S---- j- s---.
+
Jest ósma godzina. Ос-- ј- с---.
O--- j- s---.
+
Jest dziewiąta godzina. Де--- ј- с--- .
D---- j- s--- .
+
   
Jest dziesiąta godzina. Де--- ј- с---.
D---- j- s---.
+
Jest jedenasta godzina. Је------- ј- с---.
J-------- j- s---.
+
Jest dwunasta godzina. Дв------ ј- с---.
D------- j- s---.
+
   
Minuta ma sześćdziesiąt sekund. Је--- м----- и-- ш------- с------.
J---- m----- i-- š------- s------.
+
Godzina ma sześćdziesiąt minut. Је--- с-- и-- ш------- м-----.
J---- s-- i-- š------- m-----.
+
Doba ma dwadzieścia cztery godziny. Је--- д-- и-- д------- и ч----- с---.
J---- d-- i-- d------- i č----- s---.
+
   

Rodziny językowe

Na Ziemi żyje ok. 7 miliardów ludzi. Używają oni ok. 7 000 różnych języków! Tak, jak ludzie, również języki mogą być ze sobą spokrewnione. Oznacza to, że pochodzą od jednego wspólnego prajęzyka. Są jednak też języki, które są całkowicie izolowane. Nie są genetycznie spokrewnione z żadnym innym językiem. W Europie językiem izolowanym jest język baskijski. Jednak większość języków ma swoich rodziców, dzieci lub rodzeństwo. Należą więc do jednej określonej rodziny językowej. W jakim stopniu języki są do siebie podobne, rozpoznaje się przez ich porównanie. Dzisiaj językoznawcy zliczyli około 300 genetycznych jednostek. Do nich należy 180 rodzin, które składają się z więcej niż jednego języka. Resztę tworzy 120 języków izolowanych.

Największą rodziną językową jest indoeuropejska. Obejmuje ona około 280 języków. Należą do niej języki romańskie, germańskie i słowiańskie. To więcej niż 3 miliardy ludzi na wszystkich kontynentach! Sino - tybetańska rodzina języków dominuje w Azji. Mówi nią ponad 1,3 miliarda ludzi. Najważniejszym językiem sino - tybetańskim jest chiński. W Afryce występuje trzecia co do wielkości rodzina językowa. Zgodnie z obszarem rozprzestrzenienia nazywana jest nigero - kongijską. Należy do niej "tylko" około 350 milionów ludzi. W tej rodzinie najważniejszym językiem jest suahili. Uważa się, że im bliższe pokrewieństwo, tym lepsze zrozumienie. Ludzie, którzy mówią językami pokrewnymi, dobrze się rozumieją. Potrafią stosunkowo szybko nauczyć się innego języka. Tak więc, ucz się języków - spotkania rodzinne są piękne!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ jest językiem ojczystym ponad 90 milionów ludzi. Mieszkają oni głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Również w Belgii, Liechtensteinie i Luksemburgu mówi się w języku _______m. Do osób, dla których _______ jest językiem ojczystym dolicza się też 80 milionów, którzy go rozumieją. _______ jest bowiem najczęściej uczonym językiem. Podobnie jak angielski i niderlandzki zalicza się do języków zachodniogermańskich. Jednak przez wiele stuleci wpływały na niego też inne języki.

Przyczyną tego jest to, że obszar tego języka znajduje się w Europie Środkowej. Dzisiaj w _______m słownictwie spotyka się przede wszystkim angielskie pojęcia. Inną cechą języka _______ego jest wiele różnych dialektów. Jednak coraz bardziej tracą one na znaczeniu. Język standardowy coraz bardziej rozpowszechniany jest przede wszystkim poprzez media. Dlatego też wiele szkół chce wprowadzić zajęcia z dialektów. ******a gramatyka nie jest łatwa, ale trud się opłaca! Ponieważ _______ należy do dziesięciu najważniejszych języków świata…